Waloryzacja emerytur

Dwie waloryzacje emerytur w roku! Tusk szykuje spore podwyżki

2023-11-27 7:57

Świetne wieści dla seniorów! Emerytów czekają dwie waloryzacje świadczeń w jednym roku! Pierwsza podwyżka emerytur nastąpi tradycyjnie w marcu 2024 roku, a kolejna już pół roku później. Portfel statystycznego seniora urośnie najpierw o 240 zł, a następnie we wrześniu o kolejne 330 zł. To jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej i Donalda Tuska, który najprawdopodobniej stanie na czele nowego rządu.

Dwie waloryzacje rent i emerytur w 2024 roku

W marcu 2024 roku emeryci dostaną więcej pieniędzy, bo będą miały miejsce coroczne podwyżki świadczeń. Druga waloryzacja emerytur wynika z przepisów, które gwarantują seniorom dwie podwyżki w momencie, kiedy ceny wzrosną o więcej niż 5 procent w pierwszych sześciu miesiącach roku. I z taką sytuacją mamy teraz do czynienia! 

Podwójna podwyżka ma pomóc w radzeniu sobie z rosnącymi kosztami, szczególnie związanymi z inflacją, która wpływa silniej na emerytów. Dlatego nowy rząd zmuszony będzie do dwukrotnej podwyżki dla seniorów w 2024 r.  Pierwsza podwyżka, planowana na marzec, wyniesie 7,84 proc., a druga 2,84 proc. O ile dokładnie wzrosną emerytury? W przypadku najniższego świadczenia z ZUS seniorów czeka wzrost o 124 zł i 173 zł. Seniorzy otrzymujący emerytury rzędu 5000 zł dostaną z ZUS ekstra 392 zł i 545 zł. Dokładne wyliczenia znajdują się w tabeli obok. 

Quiz z ortografii dla najmądrzejszych. Jak zapiszesz wyrazy z "h" i "ch"?

Pytanie 1 z 10
Który zapis jest poprawny?
Pieniądze to nie wszystko Adam Gomoła
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze