Tadeusz Kościński

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego

Dymisja ministra finansów za Polski Ład. Kim jest Tadeusz Kościński?

2022-02-07 16:52

Kierownictwo PiS zaakceptowało decyzję ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o rezygnacji - poinformowała Anita Czerwińska. Minister miał w ten sposób ponieść odpowiedzialność za chaos związany z Polskim Ładem. Jak dodała rzeczniczka PiS do czasu wyłonieniu nowego kandydata, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Zmiany w rządzie były głównym tematem prezydium komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, które zebrało się w południe. Prezydium komitetu politycznego tworzą: prezes partii Jarosław Kaczyński, jej wiceprezesi, w tym premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz sekretarz generalny Krzysztof Sobolewski. Anita Czerwińska nie powiedziała dziennikarzom kto docelowo ma zostać ministrem finansów.

„Minister Kościński przyjął na siebie polityczną odpowiedzialność” – powiedziała Czerwińska dziennikarzom

Zaskakujące prognozy gospodarcze na 2022 rok

Na razie nie wiadomo, czy wraz z szefem resortu finansów ze stanowisk odejdą inni urzędniczy ministerstwa, zaangażowani we wdrażanie w życie Polskiego Ładu. Czerwińska poinformowała, że do czasy wyboru nowego ministra finansów nadzór nad Ministerstwem Finansów ma osobiście sprawować premier.

Dopytywana kto docelowo zostanie nowym ministrem finansów, Czerwińska zaznaczyła, że "kandydatury muszą być uzgodnione z panem prezydentem". Rzeczniczka PiS pytana o ewentualne dymisje wśród wiceministrów, wskazała, że będzie kolejny krok, po obsadzeniu stanowiska przez nowego ministra finansów

Kim jest Tadeusz Kościński

Kościński to zaufany człowiek Mateusza Morawieckiego, znają się z Banku Zachodniego WBK, którego Morawiecki był długoletnim prezesem. Urodził się w Londynie w roku 1956 , jest absolwentem Goldsmith's University of London. Posiada bogate doświadczenie (ponad 30-letnie, także międzynarodowe) w sektorze bankowym oraz administracji, gdzie zajmował kierownicze stanowiska.  Od 1997 r. pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Pomorskim Banku Kredytowym, a także w dwóch bankach w Londynie.

W listopadzie 2019 r. został szefem resortu finansów. Wcześniej od stycznia 2018 r. był wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a jeszcze wcześniej pełnił funkcję wiceministra rozwoju.

Kościński jest bogatym człowiekiem - miliony na koncie, papiery wartościowe, kilka nieruchomości, luksusowe auto i brytyjska emerytura, tak wynika z jego oświadczenia majątkowego.

Sonda
Popieracie Polski Ład?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze