Dzieci nagminnie jeżdżą na gapę!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kosmiczne długi nieletnich

Dzieci skończyły szkołę i... jeżdżą na gapę. Tysiące nieletnich podróżuje bez biletu

2022-07-16 7:57

Koniec roku szkolnego to dla dzieci czas na odpoczynek i... generowanie długów za jazdę bez biletów. Jak wynika z danych KRD, letnie wakacje to okres wzmożonej aktywności nieletnich gapowiczów. Chociaż wakacje dopiero się rozpoczęły, to długi za jazdę bez biletu wynoszą już ponad pół miliarda złotych.

Długi za jazdę bez biletu wynoszą już ponad pół miliarda złotych

Krajowy Rejestr Długów alarmuje, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba najmłodszych dłużników-gapowiczów wzrosła aż 140-krotnie. Chociaż wakacje dopiero się rozpoczęły, z informacji KRD można wyciągnąć wniosek, że po usłyszeniu ostatniego dzwonka dzieci w amoku rzuciły się na różne środki komunikacji, żeby jeździć na gapę. - Długi za jazdę bez biletu wynoszą już ponad pół miliarda złotych, a wakacje dopiero się zaczęły… - komentuje KRD. Co ciekawe, większość z małoletnich gapowiczów to dziewczęta.

Z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że długi za jazdę bez biletu wynoszą już 513,8 mln zł i w ciągu 5 lat zwiększyły się prawie o połowę (47 proc.). I choć największą grupę dłużników komunikacyjnych stanowią osoby w wieku od 26 do 35 lat (112 275), to najwyższy przyrost w ciągu ostatnich 5 lat odnotowali nieletni (osoby do 18. r.ż.). Ich liczba w KRD urosła w tym czasie aż 140-krotnie. Obecnie kwota, którą powinni uregulować młodociani gapowicze, przekroczyła milion zł (1,05 mln zł).

Z roku na rok, coraz więcej niepełnoletnich osób trafia do naszego rejestru za niezapłacenie mandatu za jazdę bez biletu. To niepokojące zjawisko, bo szacunku dla zasad i odpowiedzialności uczymy się właśnie od najmłodszych lat. Tymczasem młodzi ludzie coraz częściej w dorosłość wchodzą już z długiem. Większość z nich, bo 55 procent, to dziewczęta, podczas gdy w całej, dorosłej populacji dłużników 2/3 stanowią mężczyźni. Z reguły jednak refleksja przychodzi w późniejszym wieku, gdy z powodu takiej zaległości widniejącej w KRD, nie mogą kupić upragnionej rzeczy na raty lub wziąć abonamentu na telefon. Wtedy okazuje się, że takie błędy młodości mogą słono kosztować w przyszłości - ocenia Adam Łącki prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Bilet jest tani, ale mandat to już poważny wydatek

Ceny biletów, chociaż stale rosną, pozostają dużo mniej obciążające dla kieszeni niż wysokość kary, którą przyłapany gapowicz musi zapłacić. Najwięcej gapowiczów przyłapano w województwach: śląskim (87 283), mazowieckim (65 533) i łódzkim (62 211), w których gapowicze mają do uregulowania odpowiednio 121,9 mln zł, 69,7 mln zł oraz 89,1 mln zł. Najrzadziej jazda na gapę zdarza się pasażerom z Podkarpacia, Opolskiego i Lubuskiego. Gapowicze „wyjeździli” tu kolejno 2,2 mln zł, 3 mln zł oraz 2,8 mln zł długu. Średni dług jednego gapowicza to 1348 zł.

Nie warto ryzykować i jeździć na gapę, skoro w pojazdach komunikacji miejskiej ZTM Poznań obowiązuje wyjątkowo korzystna taryfa przystankowa. Korzystając z tPortmonetki na karcie PEKA za pierwszy przystanek zapłacimy zaledwie 72 grosze i odpowiednio mniej za każdy kolejny na trasie naszej podróży. Natomiast dziennie przejazdy na okresowym Bilecie Metropolitalnym na sieć na 30 dni kosztują niespełna 4 zł. W przypadku jazdy na gapę koszt opłaty dodatkowej opłaconej w ciągu 7 dni od jej wystawienia lub zapłaconej bezpośrednio u kontrolera wynosi 140 zł (plus opłata za przejazd), natomiast koszt opłaty dodatkowej po 7 dniach od wystawienia wynosi 280 zł. Warto pamiętać, że windykacji podlegają wszystkie należności: opłaty dodatkowe w pełnej wysokości wraz z odsetkami ustawowymi, koszty postępowania sądowego i komorniczego oraz koszty zastępstwa procesowego i egzekucyjnego. Po doliczeniu wyżej wymienionych kosztów pierwotna wartość opłaty dodatkowej może wzrosnąć nawet trzykrotnie - zapewnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Z danych KRD wynika, że wielu dla wielu osób jazda na gapę to niemal styl życia. Blisko 62 proc. z nich (234,5 tys.) ma co najmniej dwa przeterminowane zobowiązania finansowe także wobec innych wierzycieli. Łącznie nazbierali ich już na kwotę 5,07 miliarda złotych. Najwięcej, bo aż 2/3 tej kwoty, mają do spłacenia gapowicze-multidłużnicy w wieku od 36 do 55 lat.

Sonda
Jechałeś/aś kiedyś na gapę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze