– Liczymy, że udział w tej inicjatywie dla większości z nas nie będzie tylko jednodniowym eksperymentem i że płacenie bez użycia gotówki stanie się naszym codziennym i powszechnym doświadczeniem – mówi Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim.
Podkreśla, że obrót bezgotówkowy niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści. - Dla gospodarki i państwa oznacza nie tylko istotną redukcję kosztów obsługi płatności, ale także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, większą przejrzystość życia gospodarczego oraz niwelowanie szarej strefy. Dla społeczeństwa i indywidualnego konsumenta bezgotówkowe instrumenty płatnicze oznaczają bezpieczeństwo, wygodę użycia oraz oszczędność czasu - tłumaczy.
Polacy, w porównaniu do mieszkańców innych krajów UE znacznie rzadziej płacą kartą. Płatności bezgotówkowe stanowią u nas jedynie 20 proc. transakcji w stosunku do 80 proc. transakcji realizowanych w gotówce. W UE te wskaźniki wynoszą, według szacunków Europejskiego Banku Centralnego z 2012 r., odpowiednio 40 i 60 proc.
Czytaj również: Skąd się wzięły pieniądze? Poznaj ich historię - od barteru do bitcoina
Posiadamy również mniej kont bankowych. - Liczba rachunków bieżących osób fizycznych na koniec grudnia 2015 r. sięgnęła 39,7 mln. Ubankowienie polskiego społeczeństwa, liczone odsetkiem osób dorosłych posiadających rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, jest szacowane na około 80 proc. (dane Banku Światowego z 2014 r.). Średni poziom ubankowienia w krajach UE wynosi 90 proc. - informuje NBP.
Również liczba kart w portfelach Polaków jest niższa od europejskiej średniej. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada 0,94 karty, podczas gdy średnio w UE współczynnik ten wynosi 1,5 (najnowsze dostępne dane za 2014 r.),
- Polacy nie używają kart tak aktywnie jak mieszkańcy innych państw UE. W 2014 r. liczba transakcji kartą płatniczą na jednego mieszkańca w Polsce wyniosła 48,7, podczas gdy średnia w UE była na poziomie 93,2, czyli blisko dwukrotnie wyższym. Generalnie mamy 35,2 mln kart płatniczych (dane NBP za IV kwartał 2015 r.) - informuje NBP.
Wyróżniamy się za to na tle Europy, jeśli chodzi o popularność kart z funkcją zbliżeniową, które stanowią obecnie 79,8 proc. wszystkich kart w Polsce. Coraz powszechniejsze stają się także u nas płatności mobilne oraz przelewy natychmiastowe, pozwalające na szybkie przekazanie pieniędzy innej osobie lub innemu podmiotowi.
Zobacz: 500 zł na dziecko - na co rodzice wydadzą pieniądze? [WIDEO]
Inicjatorem „Dnia bez płacenia gotówką” w Polsce jest Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, skupiająca ponad 70 podmiotów i instytucji popierających upowszechnienie płatności bezgotówkowych (m.in. NBP, Związek Banków Polskich, Ministerstwo Finansów.
Akcja ta jest elementem ogólnoeuropejskiej kampanii „No Cash Day” organizowanej pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Idea, aby jednego dnia w roku płacić wyłącznie bezgotówkowo, jest zapisana również w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020.
Źródło: NBP, oprac. MK