Dentysta

i

Autor: Shutterstock Dentysta

Wynagrodzenia w Polsce

Dzień dentysty. Ile zarabia dentysta w Polsce? Będziesz w szoku!

2023-03-05 5:23

Dzień Dentysty przypada 5 marca. To okazja do przyjrzenia się zarobkom obowiązującym w tej branży. Oficjalne dane dotyczące wynagrodzeń lekarzy dentystów mogą wielu zdziwić. Okazuje się bowiem, że pensja na takim stanowisku jest niższa niż średnia krajowa. Jak to możliwe?

Ile zarabia dentysta?

Dzień Dentysty przypada 5 marca. Z tej okazji lekarzom dentystom składamy życzenia, ale przy tej okazji zaglądamy im do kieszeni. Sprawdziliśmy, ile zarabiają dentyści w Polsce. Wiadomo, że prywatna praktyka może być wyjątkowo dochodowa i pod względem ekonomicznym zależna od lokalizacji gabinetu, wykształcenia, doświadczenia, umiejętności i oferty lekarza. Zatem jakie są pensje dentystów. Portal wynagrodzenia.pl wskazuje na to, że według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana rynkowa wynosi 6580 zł. Oznacza to, że 50 proc. pytanych zarabia więcej, a połowa mniej niż wskazana kwota. Mniej w tym wypadku oznacza ok. 4 tys. zł, a więcej blisko 10 tys. zł miesięcznie.

Jak zostać dentystą?

Co zrobić, by zostać stomatologiem? Do wykonywania tego zawodu niezbędny jest dyplom uczelni wyższej z tytułem lekarz stomatolog. Taki dyplom można zdobyć po pięcioletnich studiach. Przyznanie pełnych praw zawodowych jest możliwe po odbyciu rocznego stażu podyplomowego oraz otrzymaniu pozytywnego wyniku z Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Państwowego. Następnie można poszerzać wiedzę na tak zwanej specjalizacji. O jedno miejsce na studia stomatologiczne ubiega się w zależności od uczelni od 20 do blisko 60 osób. Lekarze dentyści muszą kształcić się całe życie samodzielnie i na rozmaitych szkoleniach oraz kursach dedykowanych tej grupie zawodowej.

Sonda
Czy boisz się chodzić do dentysty?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Najnowsze