nauczycielka

i

Autor: Alexandra_Koch - Pixabay Zamknięte szkoły i przedszkola przez koronawirusa

Dzień Nauczyciela. Ile zarabiają nauczyciele w Polsce?

2020-10-14 12:58

Dziś obchodzimy Dzień Nauczyciela. Pedagodzy od lat regularnie strajkują zwracając uwagę na skandalicznie niskie zarobki w edukacji. 1 września nauczyciele otrzymali podwyżkę płac, ich wynagrodzenia zasadnicze wzrosły o 6 proc. Zobacz, ile zarabia się w szkole w 2020 roku.

Praca nauczyciela na pewno nie należy do łatwych. To wyjątkowo odpowiedzialne stanowisko, od którego zależy przyszłość naukowa i zawodowa dzieci. Nie zawsze jednak ciężka praca idzie w parze z zarobkami. Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Nauczyciela, postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają zarobki pedagogów w Polsce. W 2019 roku odbył się strajk, w którym udział wzięło 227 tys. pracowników oświaty. W środowisku nauczycielskim znów wrze. Płace pedagogów od 1 września wzrosły o 6 proc. To efekt porozumienia z kwietnia 2019 roku. W konsekwencji wzrośnie również wynagrodzenie średnie, którego jednym z elementów jest wynagrodzenie zasadnicze. Po podwyżce kwota bazowa wyniesie 3 537,80 zł. Zdaniem związkowców to bardzo mało. Jak wyglądają zarobki nauczycieli od września? Sprawdź poniżej.

ZOBACZ TEŻ: GODZINY DLA SENIORÓW już od jutra. Jakie są zasady? W jakich sklepach?

Jak podaje MEN, po podniesieniu wynagrodzenia od dnia 1 września 2020 r. wzrost pensji zasadniczej nauczycieli w latach 2018-2020 wynosi 655 zł dla nauczyciela stażysty, 673 zł dla nauczyciela kontraktowego, 764 zł dla nauczyciela mianowanego i 897 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, stawki dla osób z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym od 1 września 2020 roku wynoszą dla:

  • nauczyciela stażysty 2947 zł brutto (167 zł podwyżki);
  • nauczyciela kontraktowego 3034 zł brutto (172 zł podwyżki);
  • nauczyciela mianowanego 3445 zł brutto (195 zł podwyżki);
  • nauczyciela dyplomowanego 4046 zł brutto (229 zł podwyżki).

Warto przypomnieć, że zarobki pedagogów uzależnione są od posiadanego wykształcenia oraz stopnia awansu zawodowego. Na wysokość pensji wpływ mają też rożne dodatki. Są to m.in. wysługa lat, dodatek wychowawczy lub motywacyjny.O tym, za co jeszcze nauczyciele dostają pieniądze, pisaliśmy TUTAJ.

SPRAWDŹ TAKŻE: Tajemnicza sprzedaż klaczy. Koń warty ponad MILION sprzedany za grosze

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze