Dzień Wegetarianizmu
Moda na diety jest niezwykle zmienna. Każdego roku pojawia się nowy sposób żywienia, który w danym czasie robi furorę. Były lata kiedy to królował wegetarianizm, później był weganizm, dieta ketogeniczna czy dieta wysokobiałkowa. W końcu przyszła moda na okienka żywieniowe. Jednak z okazji Dnia Wegetarianizmu bierzemy na tapet model żywienia, który dość dobrze rozgościł się w Polsce. Wegetarianizm i weganizm to podobne, często mylone, dwa typy diety, które wiążą się z pewnymi wykluczeniami różnych typów produktów.
Wegetarianizm polega na wyłączeniu z codziennego jadłospisu mięsa i produktów, które mogą zawierać je w swoim składzie. Wegetarianie w przeciwieństwie do wegan spożywają jaja, mleko, nabiał i miód. Tymczasem w tradycyjnej polskiej kuchni nie może zabraknąć rozmaitych mięs i przetworów mięsnych. Dane mówią o tym, że Polacy jedzą aż 73,2 kilogramy mięsa rocznie. Tymczasem obecne rekomendacje wskazują na zjadanie maksymalnie 16 kilogramów.
Ile kosztuje dieta wegetariańska
Czy wegetarianizm ekonomicznie się opłaca? Badacze z Uniwersytetu Oxford dowodzą, że w krajach rozwiniętych koszt wegetariańskiej diety jest o 22-34 proc. niższy od diety mięsnej. Okazuje się, że będąc na diecie wegetariańskiej można zaoszczędzić średnio 800 dolarów rocznie (około 3200 zł).
Niektórzy podkreślają, że wegetarianizm jest tańszy i pozwala na wyżywienie większej liczby ludzi na tym samym areale. Współczucie dla narodów głodujących może więc szlachetnych altruistów skłonić do wegetarianizmu w myśl idei, by nadwyżki zaoszczędzonej żywności oddawać głodującym.