Początek 2021 optymistyczny dla poszukujących pracy
Z analizy przeprowadzonej na podstawie odpowiedzi niemal 800 klientów i pracowników Gi Group, Grafton Recruitment oraz CBRE wynika, że obecnie 3 na 4 firmy z branż IT, usług dla biznesu i produkcji z dużych miast prowadzi procesy rekrutacyjne bez zmian w stosunku do czasu sprzed pandemii. To o aż 21 pp. więcej, niż rok temu. Zdecydowanie mniej firm deklaruje zamrażanie procesów rekrutacji – obecnie jest to 16%, podczas gdy jeszcze rok temu od przyjmowania nowych pracowników wstrzymywało się 23% firm. Plan redukcji poziomu zatrudnienia zgłasza tylko 5% przedsiębiorstw, zatem tyle samo co rok wcześniej.
- Na początku pandemii firmy koncentrowały się na odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Organizowano pracę zdalną, trwały negocjacje umów i opłat. Rekrutacje zeszły na dalszy plan, zwłaszcza, że nie sprzyjała im wysoka niepewność, która towarzyszyła prawie każdej organizacji. Dzisiaj, po roku funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości, firmy zaczynają wracać do planów, które wcześniej były zawieszone i więcej zatrudniają. Szczególnie widoczne jest to w sektorze IT i technologii. Firmy z branży technologicznej odpowiedzialne były w ubiegłym roku za niemal 1/3 wszystkich transakcji na rynku biurowym w Polsce, a w miastach regionalnych za ponad 40% wynajętej powierzchni. Łącznie w 2020 roku zagospodarowały w Polsce ponad 330 tys. mkw. biur – mówi Jan Banasikowski, na Associate Director Advisory & Transaction Services, CBRE.
ZOBACZ: Szukasz pracy? Pracownicy z fachem w ręku pilnie poszukiwani. Zobacz, o jakie zawody chodzi
Zatrudnia głównie IT, usługi dla biznesu i produkcja
Spośród firm z branż IT w największych polskich miastach niemal każda obecnie zatrudnia nowych pracowników. Zadeklarowały tak wszystkie przedsiębiorstwa zapytane w tej branży z miast Wrocław, Warszawa, Poznań i Katowice. W Krakowie zatrudnia 95% firm IT, a w Łodzi 92%.
Dobra sytuacja pod względem rekrutacji jest również w sektorze usług dla biznesu, w którym w większości z wymienionych miast ponad 90% firm przyjmuje obecnie nowych pracowników. Z kolei w produkcji najwięcej firm zatrudnia w Poznaniu, Warszawie i Katowicach – ponad 80%. Dane te pokrywają się także z zapotrzebowaniem na powierzchni biurowe. Sektor technologiczny i usług dla biznesu odpowiadały za większość transakcji na rynku biurowym w Polsce w 2020 roku.
- Choć pandemia obeszła się delikatniej z branżami takimi jak IT czy usługi dla biznesu, to wielu pracodawców na początku wstrzymało rekrutacje czekając na rozwój sytuacji. Dziś widzimy, że sytuacja powoli wraca do normy i niemal wszystkie firmy z sektora informatycznego z dużych miast zatrudniają pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko wycinek rzeczywistości i wiele innych sektorów wciąż zamraża nabór nowych osób w związku z obostrzeniami i niepewnością na rynku – podsumowuje Ewa Michalska, Recruitment Services Director w firmie Grafton Recruitment.