Praca

i

Autor: Shutterstock

W Polsce jest praca. Polska liderem w całej Unii Europejskiej. Potwierdza to Eurostat

2021-04-15 13:26

Pandemia miała wywołać gigantyczne bezrobocie w Europie, a nawet na całym świecie. Tymczasem okazuje się, że pod względem zatrudnienia Polska odnotowała największy wzrost spośród krajów Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2020 roku w ujęciu rok do roku. To dość zaskakująca sytuacja, biorąc pod uwagę pandemię i związany z nią pełzający lockdown polegający na zamykaniu wielu rentownych branż zatrudniających na stałe rzesze pracowników.

Rok 2020 był najgorszy od lat. Na świecie zapanowała pandemia koronawirusa. Sposobem na walkę z pandemią był pełzający lockdown. Obawiano się, że zniszczy one doszczętnie gospodarkę. Przez wielokrotne zamykanie poszczególnych branż wiele firm miało zniknąć rynku, a ich pracownicy pójść na bruk. Tymczasem okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują i w przypadku Polski aż tak źle nie jest jak mogłoby się wydawać. Z danych statystycznych Eurostatu wynika, że w porównaniu z danymi dotyczącymi zatrudnienia za czwarty kwartał 2019 r. w Polsce odsetek osób zatrudnionych wzrósł w ostatnim kwartale 2020 roku o 0,8 punktu procentowego. Wzrost zanotował też Luksemburg - o 0,6 pkt proc. Niestety, pozostałe kraje członkowskie, z wyjątkiem Holandii, w której zatrudnienie rok do roku pozostało stabilne, zanotowały już spadki zatrudnienia. Eurostat podał, że rynek pracy w całej UE nieznacznie się poprawił w czwartym kwartale 2020 r. w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 r. W UE wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata wyniósł 72,6 proc. w czwartym kwartale 2020 r., co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r.

A jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy w Polsce, czy są oferty pracy? Jak podaje nasz Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w lutym tego roku wynosiła  6,5%. Dla porównania, w styczniu była na takim samym poziomie. Najgorsza sytuacja jest w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz podkarpackim. Najlepiej natomiast sytuacja wygląda w województwach wielkopolskim, mazowieckim i śląskim.

E-polska: Rok od pandemii
Sonda
W ostatnim roku bałeś się o utratę pracy?
Najnowsze