Dolny Śląsk: Bon turystyczny. Kto już skorzystał?

i

Autor: Pixabay.com Dolny Śląsk: Bon turystyczny. Kto już skorzystał?

Ruszyła druga tarcza antykryzysowa dla turystyki. Jak skorzystać z pomocy?

2020-10-01 11:46

Wprowadzane nowe rozwiązania mają pomóc branży turystycznej, która mocno odczuła skutki pandemii koronawirusa. Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym będzie zwracał turystom pieniądze za odwołaną wycieczki. Natomiast Turystyczny Fundusz Pomocowy ma zabezpieczać biura turystyczne w przyszłości na wypadek kryzysu takiego jak np. pandemia. Nowe przepisy wprowadzają także postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla agentów turystycznych, przewoźników autokarowych, osób prowadzących bazy noclegowe lub działalność kulturalną i artystyczną.

Nowelizacja ustawy o zwalczaniu skutków pandemii zakłada powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowe przepisy umożliwią zwrot pieniędzy turystom, których wycieczki zostały odwołane z powodu epidemii koronawirusa. Wcześniejsze rozwiązania zakładały wydanie poszkodowanym kuponu na wakacje lub zwrot pieniędzy, ale dopiero w ciągu pół roku. Nowe przepisy mają usprawnić i przyspieszyć proces ewentualnego zwrotu.

ZOBACZ KONIECZNIE: Polacy szturmują nowe 500 plus! Rząd wydał już 856 mln zł. Do kiedy można skorzystać z bonu turystycznego?

Wnioski do UFG

Zgodnie z nowymi przepisami ,organizator turystyki będzie składał wniosek o wypłaty do UFG dołączając wykaz umów. z których klienci zrezygnowali. Również turysta, który chce otrzymać rekompensatę za nieodbytą wycieczkę będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do UFG.Natomiast Turystyczny Fundusz Pomocowy ma zapewnić organizatorom turystyki pożyczki w przypadku odwołania w przyszłości konkretnych imprez turystycznych. Składka na TFP będzie odprowadzana w wysokości nie wyższej niż 30 złotych od każdego podróżnego na poczet zawartej umowy o imprezę turystyczną.

Dla kogo ulgi

Druga tarcza antykryzysowa dla turystyki poszerza także krąg osób, które mogą skorzystać z postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Są to m.in. agenci turystyczni, przewoźnicy autokarowi czy osoby prowadzące bazy noclegowe i działalność kulturalno-artystyczną, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze wsparcia w związku z sezonowością ich pracy i zawieszeniem działalności. Dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z płacenia składek obejmie w większości przypadków tych, którzy wykażą spadek obrotów o co najmniej 75 proc.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze