Ekologia bez miedzi? To się nie uda!

2020-09-14 0:00

Dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 r. to priorytet dla nowej Komisji Europejskiej i jej przewodniczącej Ursuli Von der Leyen. Zapomniano jednak o ogromnych kosztach transformacji, których nie jest w stanie ponieść konkurujący na globalnych rynkach przemysł metali nieżelaznych.

Ekologia bez miedzi? To się nie uda!

i

Autor: Materiały Prasowe/ Materiały prasowe

Tymczasem bez miedzi Europejski Zielony Ład na pewno się nie uda. To od niej zależą energia odnawialna, zmniejszenie zużycia energii, ekologiczny transport i  wiele innych. Wsparcie dla miedzi jest konieczne nie tylko ze względów ekologicznych, ale także dlatego, że jest dla Unii Europejskiej opłacalne.

Europejski Zielony Ład jest przedsięwzięciem ambitnym i potrzebnym. Zakłada m.in., że gospodarka krajów Unii Europejskiej w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto (czyli Europa przechodzi na czystą odnawialną energię). Niestety, nie wszystkie kraje, regiony czy branże są w stanie same dotrzeć do tego celu. Konieczne jest zatem wsparcie w postaci odpowiednich funduszy lub innych mechanizmów finansowania, które pozwoliłyby pokryć ogromne koszty przygotowywanej transformacji.

EUROPEJSKA MIEDŹ WARTA JEST WSPARCIA

1. Jest niezbędna do osiągnięcia neutralności klimatycznej

Szacuje się, że w latach 2020– 2050 w technologiach, które mają pozwolić na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Unii o 75 proc., potrzebne będzie nawet 22 mln ton miedzi. Bank Światowy już w 2017 r. prognozował, że do 2050 r. rozwijająca się produkcja turbin wiatrowych potrzebować będzie o 300 proc. więcej metali, o 200 proc. więcej metali będzie potrzebne do wytwarzania paneli słonecznych i aż o 1000 proc. wzrośnie zapotrzebowanie na metale niezbędne do produkcji akumulatorów.

2. Większe koszty działania europejskich przedsiębiorstw z branży metali nieżelaznych

Wejście w życie zmodyfikowanego systemu ETS (unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla) w jego zapowiedzianym kształcie oznacza znaczący wzrost wydatków związanych z pozyskiwaniem na rynku energii elektrycznej. To podniesie ogólne koszty działalności i na pewno odbije się na możliwościach oraz skali działania KGHM. Chodzi również o projekty inwestycyjne czy społeczne.

3. Europejska miedź przegrywa z azjatycką

W ciągu ostatnich kilku lat globalna produkcja miedzi wzrosła o 50 proc., ale nie europejska... W dodatku azjatycka miedź jest dwukrotnie droższa niż europejska. Zyskują na tym Chiny, które naruszają silną pozycję przedsiębiorstw europejskich w dziedzinie energetyki solarnej.

4. Mniejszy ślad węglowy

Import miedzi z Azji to nie tylko koszty, ale także większy ślad węglowy (tak daleki transport sprawia, że do środowiska dostaje się wiele zanieczyszczeń). Lepiej byłoby kupować miedź na miejscu, w Europie.

5. Niespokojna sytuacja na linii USA–Chiny

W dobie zawirowań pandemicznych i napięć na linii USA–Chiny kupno miedzi w Azji może być coraz bardziej problematyczne i droższe. Tymczasem rosnące europejskie zapotrzebowanie z powodzeniem zaspokoić mogą jedne z największych na świecie dolnośląskie złoża KGHM.

KGHM TEŻ PRZECHODZI NA ZIELONĄ STRONĘ

KGHM jest największym odbiorcą energii elektrycznej w Polsce. Każdego roku zużywa ok. 2,8 TWh energii, w większości zakupionej na rynku. Dążąc do zmiany tej sytuacji już w latach 2011–2016, kosztem ponad 700 mln zł wybudował własne wysokosprawne bloki kogeneracyjne (wytwarzające jednocześnie energię elektryczną i ciepło). Dwie gazowo-parowe jednostki zlokalizowane zostały w Polkowicach i Głogowie. Produkowana w nich energia elektryczna jest w pełni wykorzystywana na potrzeby własne KGHM, a energia cieplna przekazywana jest do systemów ciepłowniczych Polkowic, Lubina i Głogowa. Korzysta z niej łącznie 165 tys. mieszkańców tych miast. Zgodnie ze strategią spółki do końca 2030 r. nawet 50 proc. rocznego zapotrzebowania KGHM będzie pokrywane z własnych źródeł energii. Znaczna jej część pochodzić będzie z własnych projektów w obszarze energii słonecznej i wiatrowej. Pierwsze tego typu inwestycje są już realizowane lub zaplanowane – to pięć farm fotowoltaicznych, których roczna produkcja wynosić będzie ponad 116 MWh.

  • Warto mieć miedź

Miedź jest bardzo istotnym surowcem, który pozwoli Europie odejść od energetyki opartej na węglu.

  • Odnawialne źródła energii

Miedź jest wykorzystywana w energetyce słonecznej, wiatrowej, pływowej, wodnej, a także geotermalnej i wykorzystującej biomasę. Poprawia wydajność urządzeń, np. pojedyncza turbina wiatrowa o mocy 3 MW zawiera nawet 4,7 tony miedzi!

  • Efektywność energetyczna

Po srebrze miedź ma najwyższą spośród wszystkich metali przewodność elektryczną. Produkty zawierające miedź (np. silniki) działają zwykle bardziej efektywnie, redukują zużycie energii o 20–30 proc.

  • Transport

Miedź jest kluczowym elementem pojazdów elektrycznych. Wykorzystywana jest w akumulatorach i systemach sterowania, a także w infrastrukturze ładowania. Samochód elektryczny zawiera w sobie średnio 83 kg miedzi.

  • Recycling miedzi

Miedź w 100 proc. nadaje się do recyklingu i może być wielokrotnie używana i przetwarzana bez utraty swoich właściwości technicznych.

  • Pozyskanie rzadkich i cennych metali

W procesie przetwarzania miedzi pozyskiwane są rzadkie i cenne metale wykorzystywane np. w elektronice – kobalt, nikiel, srebro i złoto

PARTNEREM MATERIAŁU JEST

KGHM Logo

i

Autor: Materiały Promocyjne/ Materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki