Eksperci alarmują! Na Polski Ład nie starczy czasu

2021-10-21 13:10
pieniądze
Autor: Pixabay.com

Rząd pędzi z przyjęciem zmian z Polskiego Ładu, a przedsiębiorcy i księgowi alarmują: nie zdążymy ich wdrożyć – czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej". Już od 1 stycznia polskie firmy czeka prawdziwa rewolucja. Nowa zasada rozliczania składki zdrowotnej, zwiększenie kwoty wolnej i progu w PIT, ulga dla klasy średniej czy zmniejszenie limitu płatności gotówkowych – to wszystko ma zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

Problem w tym, że przedsiębiorcy ciągle jednak nie wiedzą, jak dokładnie będą wyglądać przepisy, bo Polski Ład jest dopiero w Senacie. Finalna wersja zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie listopada – informuje "Rzeczpospolita".

Marta Pożarowska z biura rachunkowego LexAntis, z którą rozmawiał dziennik, mówi, że biznes będzie miał zaledwie miesiąc na wdrożenie podatkowo-składkowej rewolucji.  - To niewykonalne – ocenia Pożarowska.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

– Coraz więcej firm zgłasza nam, że nawet dokładając wszelkich starań, nie będą w stanie zaktualizować systemów finansowo-księgowych – dodaje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan na łamach "Rzeczpospolitej".

Eksperci zwracają uwagę, że podatkowe zmiany wymagają przebudowania programów informatycznych, niektóre z nich trzeba będzie napisać od nowa. Eliza Krzywicka, doradca podatkowy mówi, że wszystko w rękach informatyków, którzy przecież nie są ekspertami od podatków i nie są w stanie przewidzieć wszystkich wariantów rozliczenia.

Sonda
Popierasz program Polski Ład?

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

Jego fundamenty to m.in. obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności.

Paliwo dalej drożeje. Ale najgorsze dopiero przed nami

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze