Wojciech Warski gościem programu Pieniądze to nie wszystko

i

Autor: Super Express Wojciech Warski gościem programu "Pieniądze to nie wszystko"

Pieniądze to nie wszystko

Ekspert PSL: Należy zabrać 14. emerytury. Trzeba będzie ciąć wydatki socjalne?

W programie "Pieniądze to nie wszystko" szef Rady Gospodarczej Koalicji Polskiej-PSL Wojciech Warski stwierdził, że gdyby to od niego zależało - nie wypłacałby 14. emerytury. Jego zdaniem wprowadzenie kolejnego świadczenia po trzynastce było nieodpowiedzialnym ruchem ze strony było "nieodpowiedzialnym ruchem".

14. emerytura do usunięcia? Wojciech Warski ostro o rządowym programie

Ekspert gospodarczy Koalicji Polskiej-PSL Wojciech Warski przyznał w rozmowie z Hubertem Biskupskim, zastępcą redaktora naczelnego "Super Expressu", że 14. emerytury były nieodpowiedzialnym programem ze strony rządu. Dyskusja wyszła od momentu, gdy ekspert stwierdził, że walcząc z inflacją powinno się ciąć wydatki socjalne. Jego zdaniem, 500 plus powinno mieć próg dochodowy, a z kolei 13. i 14. emeryturę nazwał "decyzją polityczną".

- W żadnym wypadku nie wypłacałbym 14. emerytury i uważam, że to był bardzo populistyczny, wyborczy ruch, wyborcza decyzja, która była podjęta w szczycie pandemii. Decyzja, która była nieodpowiedzialna ze strony rządu. Uważam, że 14. emerytura w obecnej sytuacji gospodarczej w żadnym przypadku nie powinna zostać wypłacona i nie powinna być kontynuowana - podkreślał ekspert.

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

14. emerytury do usunięcia? Stymulują inflację, a to niejedyny problem

Warski wskazuje również, że jeśli chcemy walczyć z inflacją musimy stosować środki, które mrożą konsumpcję, to musimy "przestać wrzucać pieniądze na rynek". Ekspert zaznaczył, że wtedy spirala "kręci się w nieskończoność" i tym samym inflacja ciągle rośnie. 

Nie tylko Wojciech Warski jest przeciwnikiem 14. emerytur. Jak wskazywał w rozmowie z "SuperBiznesem" ekspert Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek, trzynastki i czternastki są "wypaczeniem systemu emerytalnego", który jest oparty na składkach odprowadzanych przez lata pracy. Tymczasem trzynastki są przyznawane niemalże bezwarunkowo wszystkim emerytom, a czternastki otrzymuje spora część osób o niższych dochodach, czyli ci, którzy na emeryturę odłożyli mniej.

Sonda
Załapiesz się na 14. emeryturę?
Najnowsze