Czternastki dla emerytów

14 emerytura coraz bliżej. Kiedy ZUS wypłaci dodatkowe emerytury?

2022-08-22 12:55

14. emerytura 2022. ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy na 25 sierpnia, wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie - zapewnia PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł. Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

14. emerytura - "ZUS jest już gotowy do wypłaty"

Jak zapewnia prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska pierwsze wypłaty świadczeń ruszą zgodnie z planem. "ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy tylko na termin 25 sierpnia. Wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie" - przekazała szefowa ZUS.

Przypomniała, że czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. "Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą +złotówka za złotówkę+" - wskazała prof. Uścińska.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Kiedy zostaną wypłacone świadczenia?

Jak dodała, w ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. "Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze" - podkreśliła prezes ZUS.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Listen to "Im lepsze zarobki dzieci tym wyższa emerytura rodzica" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany