Czternastki dla emerytów

14 emerytura coraz bliżej. Kiedy ZUS wypłaci dodatkowe emerytury?

2022-08-22 12:55

14. emerytura 2022. ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy na 25 sierpnia, wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie - zapewnia PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł. Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

14. emerytura - "ZUS jest już gotowy do wypłaty"

Jak zapewnia prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska pierwsze wypłaty świadczeń ruszą zgodnie z planem. "ZUS jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Czekamy tylko na termin 25 sierpnia. Wówczas pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie" - przekazała szefowa ZUS.

Przypomniała, że czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. "Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą +złotówka za złotówkę+" - wskazała prof. Uścińska.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Kiedy zostaną wypłacone świadczenia?

Jak dodała, w ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. "Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze" - podkreśliła prezes ZUS.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Listen to "Im lepsze zarobki dzieci tym wyższa emerytura rodzica" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze