Cineworld przygotowuje się do ogłoszenia upadłości. Co z Cinema City w Polsce?

i

Autor: Unsplash Cineworld przygotowuje się do ogłoszenia upadłości. Co z Cinema City w Polsce?

Cinema City bankrutem

Właściciel Cinema City ogłosi upadłość. Co stanie się z kinami w Polsce?

2022-08-20 17:20

Firma Cineworld - druga co do wielkości sieć kin na świecie i właściciel między innymi Cinema City ma ogłosić upadłość – poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Spółka nie odzyskała strat po pandemii i ma ogromne długi w wysokości 5 miliardów dolarów.

Cinema City ogłosi upadłość

Cineworld, druga co do wielkości sieć kin na świecie, przygotowuje się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Przyczyną jest nie tylko lockdown w czasie pandemii koronawirusa, ale też niższa liczba widzów niż oczekiwano po otwarciu kin. Firma zamierza ogłosić bankructwo swoich oddziałów w Wielkiej Brytanii i USA, podaje "The Wall Street Journal", cytowany przez onet.pl. Informacja o możliwym bankructwie spowodowała wielką przecenę akcji spółki. Wartość rynkowa Cineworld spadła o ponad połowę, do poziomu poniżej 50 mln funtów. Wcześniej była ona wyceniona na 4,4 mld funtów (przed pandemią).

Zobacz też: Porównanie zarobków w Polsce i UE. Tak nasze pieniądze wyglądają na tle Europy

W ubiegłym roku grupa zanotowała 708 mln dol. straty. Jednak przychody wzrosły ponad dwukrotnie: z 852 mln dol. do 1,8 mld dol, dzięki najnowszym filmom o Jamesie Bondzie i Spider-Manie. Wcześniej, w 2020 r., firma odnotowała rekordową stratę w wysokości 3 mld dol.

Tańczące z Promocjami 18.08.22

"Przejście do rozrywki domowej i dostawców strumieniowych stworzyło kluczową zmianę w sposobie, w jaki konsumenci cieszą się filmami, a Cineworld po prostu nie dostosował się wystarczająco szybko. To wszystko jest dość smutne, ponieważ brytyjska ulica wysoka prawdopodobnie straci teraz popularną i znaną markę" — powiedział Walid Koudmani, główny analityk rynku w brokerze finansowym XTB, cytowany przez onet.pl

Co stanie się z kinami w Polsce?

Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z kierowanymi przez firmę kinami, w tym polskimi placówkami Cinema City. Cineworld posiada 9189 ekranów w ponad 751 kinach. Działa w 10 krajach, w tym w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, zatrudnia ponad 28 tys. osób. W Polsce Cinema City jest operatorem 34 kin w 20 największych miastach Polski.

Sonda
Czy lubicie chodzić do kina?
Najnowsze