Zarobki w Europie

Porównanie zarobków w Polsce i UE. Tak nasze pieniądze wyglądają na tle Europy

2022-08-20 15:05

Zatrudnienie i wzrost wynagrodzeń w lipcu zaskoczyły pozytywnie. Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, wynagrodzenie w lipcu rdr wzrosło o 15,8 proc., a mdm - o 3,4 proc. Z kolei zatrudnienie w lipcu rdr zwiększyło się o 2,3 proc., a mdm o 0,2 proc. Jak nasze pieniądze wypadają na tle Unii?

Poziom zatrudnienia w Polsce jest jednym z najwyższych w historii

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że zatrudnienie w lipcu rok do roku wzrosło o 2,3 proc. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu (rok do roku) wzrosło o 15,8 proc. i wyniosło 6778,63 zł brutto. - Odnotowujemy bezrobocie na poziomie najniższym od przeszło 30 lat, do tego dochodzi rekordowo wysoki poziom zatrudnienia. To pokazuje, że pandemia nie zachwiała rynkiem pracy, podobnie jak przybycie do Polski milionów obywateli Ukrainy – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wskazuje, że dzięki uproszczeniu procedur zatrudnienie znalazło już 420 tys. Ukraińców, co pokazuje, że bardzo dobrze odnaleźli się oni na rynku pracy, uzupełnili występujące w niektórych branżach luki. Jak pokazują dane Eurostatu, liczba osób zatrudnionych w Polsce w II kw. 2022 r. wyniosła 16,8 mln osób. W okresie IV kw. 2019 – II kw. 2022 r. zatrudnienie wzrosło w Polsce o 2,7 proc.

 MRiPS zwraca uwagę, że dla porównania w tym samym czasie w Hiszpanii i Niemczech zatrudnienie znalazło się w stagnacji (kolejno spadek o 0,6 proc. i wzrost tylko o 0,4 proc.). W całej UE zatrudnienie wzrosło o 1,4 proc.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski

Zarówno zatrudnienie jak i wzrost wynagrodzeń zaskoczyły pozytywnie w lipcu - skomentował piątkowe dane GUS Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego spowolnienie gospodarcze powinno mieć małe przełożenie na wzrost bezrobocia. Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, wynagrodzenie w lipcu rdr wzrosło o 15,8 proc., a mdm - o 3,4 proc. Z kolei zatrudnienie w lipcu rdr zwiększyło się o 2,3 proc., a mdm o 0,2 proc.

- Zarówno zatrudnienie jak i wzrost wynagrodzeń zaskoczyły pozytywnie w lipcu - skomentował Jakub Rybacki z PIE. Dodał, że spowolnienie gospodarcze powinno mieć małe przełożenie na wzrost bezrobocia. - Główną konsekwencją będzie spadek siły nabywczej konsumentów - stwierdził.

Dodał, że lipiec pozytywnie zaskoczył na rynku pracy – tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wzrosło do 2,3 proc., a wynagrodzeń do 15,8 proc. "Solidne wyniki widoczne są także poza dużymi firmami – dane Eurostatu wskazują, że liczba pracujących osób jest bliska historycznym maksimom" - zwrócił uwagę Rybacki.

W jego ocenie, spadek aktywności gospodarczej powinien mieć słabe przełożenie na rynek pracy. Liczba firm raportujących niedobory pracowników wciąż jest liczna, "co stwarza naturalny bufor przeciwko wzrostowi bezrobocia". Głównym skutkiem spowolnienia, jak wyjaśnił ekspert, będzie mniejsza liczba ofert pracy i rzadsze zmiany zatrudnienia na rynku.

Sonda
Przeciętne wynagrodzenia. Zarabiasz mniej czy więcej?
Listen to "Im lepsze zarobki dzieci tym wyższa emerytura rodzica" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze