Polska przyjmie euro? prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej
Jak wyjaśniał ekonomista jest on zwolennikiem wejścia przez Polskę do strefy euro w odpowiednim momencie konwergencji. Wnorowski argumentował, że polski złoty jest walutą bardzo dobrą, wymienialną zgodnie z międzynarodowymi standardami MFW, kurs złotego świadczy o zdrowych fundamentach polskiej gospodarki.
-Moim zdaniem te postępy, które zanotowaliśmy w procesie konwergencji przez cały okres naszego członkostwa w UE, pozostawanie przy własnej walucie pozytywnie wpływa na tempo doganiania bogatszych zachodnich gospodarek - przyznał prof. Henryk Wnorowski z RPP.
Jak wyjaśniał na przykładzie gospodarki chorwackiej i słowackiej, które w ostatnim czasie przyjęły euro, "są to gospodarkami o wiele mniejsze od polskiej, dlatego ten wpływ własnej waluty nie odgrywa tam, aż takiej roli jak w przypadku Polski".
Hubert Biskupski zapytał również o możliwość obniżenia stóp procentowych w tym roku.
Jak przyznał członek RPP, większość członków Rady Polityki Pieniężnej skupia się aktualnie na wskazywaniu zagrożeń związanych z uporczywością inflacji.
-Czeka nas wyłączenie tarczy energetycznej i tam impuls inflacyjny będzie spory. Pytanie z jaką siłą się przełoży odmrożenie cen energii na wzrost cen. Nie wykluczamy obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Czekamy w RPP na dane o koniunkturze i trendach inflacji i stosownie do tych danych, do tego co będzie się działo, będziemy podejmowali stosowne decyzje - zapowiedział prof. Wnorowski.
Jak dodał gość w studiu "Pieniądze to nie wszystko", dużo pokażą nam odczyty za styczeń. -Chcę tu podkreślić, że jestem tutaj optymistą, a jego źródłem jest odczyt grudniowy, dlatego, że te 4,7 procent jest mniej niż ktokolwiek prognozował. Cen nie można podnosić w nieskończoność, a troska o wolumeny jest coraz bardziej zauważalna- stwierdził członek RPP.
Dopytywany kiedy jest możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych, Wnorowski stwierdził, że "marcowe odczyty inflacji pozwolą na rozpoczęcie dyskusji o obniżce".
Całość rozmowy w załączonym materiale wideo
Polecany artykuł: