Złotówka

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, AP Photo/Ebrahim Noroozi, Shutterstock

Pieniądze to nie wszystko

Ekspert RPP szokuje. "Niemcy porzucą euro i przyjmą złotówkę" [WIDEO]

Niektórzy niemieccy politycy zaczynają mówić o wyjściu ze strefy euro, więc problem może się sam rozwiązać. Może wtedy Niemcy nie będą wracać do swojej waluty, a przyjmą polskiego złotego - mówił Henryk Wnorowski członek RPP w dzisiejszym (22.stycznia) programie "Pieniądze to nie wszystko", pytany przez prowadzącego Huberta Biskupskiego, o odpowiedni moment wejścia do strefy euro przez Polskę.

Super Biznes SE Google News

Polska przyjmie euro? prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej 

Jak wyjaśniał ekonomista jest on zwolennikiem wejścia przez Polskę do strefy euro w odpowiednim momencie konwergencji. Wnorowski argumentował, że polski złoty jest walutą bardzo dobrą, wymienialną zgodnie z międzynarodowymi standardami MFW, kurs złotego świadczy o zdrowych fundamentach polskiej gospodarki.  

-Moim zdaniem te postępy, które zanotowaliśmy w procesie konwergencji przez cały okres naszego członkostwa w UE, pozostawanie przy własnej walucie pozytywnie wpływa na tempo doganiania bogatszych zachodnich gospodarek - przyznał prof. Henryk Wnorowski z RPP.

Jak wyjaśniał na przykładzie gospodarki chorwackiej i słowackiej, które w ostatnim czasie przyjęły euro, "są to gospodarkami o wiele mniejsze od polskiej, dlatego ten wpływ własnej waluty nie odgrywa tam, aż takiej roli jak w przypadku Polski". 

Hubert Biskupski zapytał również o możliwość obniżenia stóp procentowych w tym roku. 

Jak przyznał członek RPP, większość członków Rady Polityki Pieniężnej skupia się aktualnie na wskazywaniu zagrożeń związanych z uporczywością inflacji. 

-Czeka nas wyłączenie tarczy energetycznej i tam impuls inflacyjny będzie spory. Pytanie z jaką siłą się przełoży odmrożenie cen energii na wzrost cen. Nie wykluczamy obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Czekamy w RPP na dane o koniunkturze i trendach inflacji i stosownie do tych danych, do tego co będzie się działo, będziemy podejmowali stosowne decyzje - zapowiedział prof. Wnorowski. 

Jak dodał gość w studiu "Pieniądze to nie wszystko", dużo pokażą nam odczyty za styczeń. -Chcę tu podkreślić, że jestem tutaj optymistą, a jego źródłem jest odczyt grudniowy, dlatego, że te 4,7 procent jest mniej niż ktokolwiek prognozował. Cen nie można podnosić w nieskończoność, a troska o wolumeny jest coraz bardziej zauważalna- stwierdził członek RPP. 

Dopytywany kiedy jest możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych, Wnorowski stwierdził, że "marcowe odczyty inflacji pozwolą na rozpoczęcie dyskusji o obniżce". 

Całość rozmowy w załączonym materiale wideo

Pieniądze to nie wszystko Henryk Wnorowski.
QUIZ PRL. Dzień babci i dziadka w PRL. Niełatwy quiz dla prawdziwych ekspertów PRL-u
Pytanie 1 z 10
Kiedy po raz pierwszy w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Babci?
QUIZ PRL. Dzień babci i dziadka w PRL. Niełatwy quiz dla prawdziwych ekspertów PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze