pieniądze wypłata gotówka banknoty

i

Autor: Getty Images/Andrzej Rostek Przedstawiciele jakich zawodów mogą liczyć na podwyżki? 2024 ma być rokiem dobrym zwłaszcza dla osób znających języki obce.

Rynek pracy

Ekstra 50 000 zł po zatrudnienia seniora! Ważne zmiany w przepisach

2024-04-20 11:00

Na polskim rynku pracy istnieje dziwny paradoks zahaczający o dyskryminację ze względu na wiek. Choć dramatycznie brakuje rąk do pracy, polski biznes nie kwapi się do zatrudniania ludzi z większym doświadczeniem zawodowym. Do tego jeszcze wszyscy mówią o przedłużeniu wieku emerytalnego. Firmy wolą utrzymywac kosztowne wakaty,a w rezultacie likwidować swoją działalność niż zatrudnić starsze osoby. Może się to zmienić, bo rząd chce wprowadzić zachęty finansowe dla firm, które zdecydują się zatrudnić taka osobę . Co planuje rząd?

Polscy przedsiębiorcy dyskryminują silversów

Główny Urząd Statystyczny podaje, że już dziś co czwarta osoba w wieku produkcyjnym przekroczyła 50. rok życia. Liczba aktywnych na rynku pracy 50-latków stale rośnie i do 2030 roku może stanowić nawet jedną trzecią aktywnych zawodowo. Według kolejnych szacunków populacja Polski skurczy się w ciągu najbliższych 25 lat o 5 milionów mieszkańców, a do 2080 roku uszczupli się o kolejne 5 milionów i wyniesie nieco ponad 28 mln. Mimo to przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać silversów. Niechęć pracodawców do ochrony przedemerytalnej, gorsza znajomość języków obcych czy najnowszych technologii - to w opinii wielu pracowników największe przeszkody w zmianie pracy na dojrzałym etapie zawodowego życia.

W resorcie rodziny trwają prace nad ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy mają wspierać zatrudnianie osób po 60. roku życia (kobiety) i 65. roku życia (mężczyźni), w tym także emerytów. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorstwa, które zatrudnią seniora na 3-letnią umowę o pracę, przez dwa lata będą otrzymywać comiesięczne dofinansowanie w wysokości ok. 2150 zł (łącznie ok. 51 600 zł). 

Obecnie jak wynika z badań “Ageizm w Polsce” Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 9 na 10 aplikacji pracowników 50+ pozostaje bez odpowiedzi. Silversi poszukują pracy średnio o pół roku dłużej od młodszych pokoleń, a w takich miastach jak Warszawa są zapraszani na rozmowy o pracę nawet 4 razy rzadziej.

Tymczasem jak wskazuje Cezary Maciołek prezes Grupy Progres agencji pracy,"biorąc pod uwagę ich wiedzę i doświadczenie, z pewnością będą konkurencyjni i mogą mieć przewagę nad młodszymi osobami, bo kandydatów z kompetencjami na rynku pracy brakuje".

Nastawienie do zatrudnienia seniora się zmienia, ale bardzo powoli, bo jak wskazują badania Grupy Progress, tylko co piąty pracodawca planuje zatrudnić osobę starszą. 

W Europie i na świecie, Polska jest również na szarym końcu jeśli chodzi o zatrudnianie osób w średnim wieku i seniorów. Z danych OECD za II i III kwartał 2023 r. wynika, że w takich państwach jak Islandia, Japonia, Nowa Zelandia, Szwecja, Estonia, Holandia, Niemcy, Czechy, Dania i Szwajcaria aktywność zawodowa osób w wieku 55-64 lata przekracza 74 proc. Podczas gdy w Polsce wskaźnik wynosi 58,4 proc. 

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ PRL. Kultowe przedmioty PRL-u

Pytanie 1 z 14
Służyła do dogrzewania pomieszczeń jesienią i zimą:
QUIZ PRL. Znane marki Polski ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze