lekarz, pacjent

i

Autor: East News

Elektroniczne zwolnienia lekarskie weszły do użytku

2016-01-01 19:17

Od dziś do życia wchodzę e-zwolnienia lekarskie, które do końca 2017 roku będą równolegle obowiązywały do tradycyjnych, papierowych zwolnień. Nowe prawo przyniesie spore korzyści dla pracowników oraz nowe obowiązki dla lekarzy i pracodawców.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, zwane e-ZLA będą mogli wystawiać upoważnieni przez ZUS lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy, którzy bezpłatnie założą profil informacyjny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bądź będą posiadać zintegrowaną z PUE ZUS aplikację gabinetową. E-zwolnienia będą mogły być wystawiane również podczas wizyt domowych przez mobilne urządzenia posiadające dostęp do internetu.

Zobacz koniecznie: Masz firmę? W 2016 roku zapłacisz wyższy ZUS

Dzięki wirtualnym zwolnieniom lekarze zaoszczędzą czas, a informacje na temat pacjenta-pracownika, będą mieć na wyciągnięcie ręki. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system; z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. System będzie weryfikował datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem.

Pracownik nie będzie musiał dostarczać zwolnienia, bo zostanie ono automatycznie przekazane do ZUS, a stamtąd do pracodawcy na jego profil informacyjny. W przypadku e-zwolnienia na czas opieki nad chorym dzieckiem, pracownik, tak jak dotychczas, będzie musiał złożyć wniosek - w formie elektronicznej lub papierowej - niezbędny do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego.

 

Źródło: PAP

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze