Zaświadczenie potwierdzające zarobki należy nadesłać do ostatniego dnia lutego. Obowiązek ten nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) przed podjęciem działalności zarobkowej.
Uważaj na progi zarobkowe
Nic ci nie grozi, jeśli twoje zarobki nie przekraczają 70 proc. średniej płacy. Jeśli zarobisz więcej niż 70 proc., ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zmniejszy ci świadczenie. Gdy przekroczysz 130 proc. średniej płacy, zawiesi ci emeryturę.
Rocznie czy miesięcznie?
Zastanawiasz się, który sposób rozliczenia jest korzystniejszy?
Rozliczenie roczne jest dla ciebie lepsze, gdy:
- w niektórych miesiącach rozliczanego roku zarabiałeś niewiele ponad 70 proc. średniej płacy, a w pozostałych twoje zarobki nie przekraczały tej kwoty,
- w niektórych miesiącach roku miałeś zarobki powodujące zawieszenie świadczenia (ale niewiele ponad 130 proc. średniej płacy), a w pozostałych - w ogóle nie zarabiałeś lub twoje zarobki powodowały tylko zmniejszenie świadczenia,
- w niektórych miesiącach roku twoje zarobki powodowały zmniejszenie świadczenia, a w niektórych powodowały jego zawieszenie (ale niewiele ponad 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia).
Miesięczne rozliczenie wybierz, gdy:
- w niektórych miesiącach roku zarabiałeś dużo więcej niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a twoje zarobki w pozostałych miesiącach były w takiej wysokości, że nie wpływały na zmniejszenie świadczenia,
- w niektórych miesiącach roku zarabiałeś dużo więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a w pozostałych miesiącach twoje zarobki nie przekraczały tej kwoty.
Uwaga!
ZUS musi wybrać na tej podstawie wariant dla ciebie korzystniejszy.
Kiedy warto wpłacić do FUS
Jeśli w ciągu roku lub w niektórych miesiącach zarabiałeś więcej niż 130 proc. średniej płacy, możesz uchronić się od zawieszenia świadczenia przez dobrowolną wpłatę na konto FUS. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli pobierałeś w ciągu roku wysoką emeryturę lub rentę, dodatkowo dużo zarabiałeś, ale po zakończeniu roku niewiele przekroczyłeś maksymalny próg dochodowy ( 130 proc. średniej miesięcznej płacy). Jeśli kwota takiego przekroczenia jest niższa od sumy świadczeń, które zostałyby zawieszone, wówczas warto dokonać takiej wpłaty.