Smutni emeryci 1

i

Autor: Shutterstock

System emerytalny

Emerycie, uważaj! Twoje pieniądze mogą trafić do kogoś zupełnie innego. Ważne ostrzeżenie dla seniorów

2023-12-07 11:40

1 na 5 emerytów swoją emeryturę dostaje od listonosza. ZUS wciąż zostawia wolny wybór w kwestii sposobu dostarczenia emerytury. Tymczasem zdarzają się pomyłki w doręczaniu. Interia podaje przykład emerytów z Warszawy. Zamiast osoby uprawnionej, świadczenie otrzymała sąsiadka. ZUS zachęca do założenia konta. W ten sposób unikniemy pomyłek, a pieniądze otrzymamy we właściwym terminie.

Przelew to gwarancja bezpieczeństwa

Jak pisze Interia, wyjściem z ryzyka problemów w trakcie doręczania emerytury jest odpowiedni dokument złożony w ZUS. 

-Możemy w ZUS złożyć wniosek, na mocy którego urząd może zmienić dostarczenie emerytury z przekazu pocztowego w przelew bankowy. W dokumencie powinien znaleźć się numer konta, na który chcemy otrzymywać świadczenie. ZUS zwykle już od następnego cyklu wypłat wysyła pieniądze w nowy sposób - informuje portal.

Wniosek można złożyć osobiście w czasie wizyty w najbliższej placówce Zakładu lub przez pełnomocnika. Dokument można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS. Jak zapewnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa Dolnośląskiego, przelew na konto to gwarancja terminowego otrzymania pieniędzy.

-Jeśli ktoś z naszych klientów skarży się, że nie dostał emerytury na czas to najczęściej jest efekt tego, że wysłany pocztą przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu albo leży nieodebrany na poczcie. Jeszcze gorzej jest, gdy senior wyjedzie np. do sanatorium i emerytury nie ma, kto odebrać. Zdarza się, że pieniądze wracają do nas a emeryt jest bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje- twierdzi Kowalska-Matis z ZUS. 

Plusem przelewów jest również bezpieczeństwo. Według statystyk seniorzy, którzy otrzymują emeryturę, czy rentę na konto rzadziej padają ofiarą oszustów i złodziei. Tym bardziej ZUS zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń.

ZUS informuje, że od kilkunastu lat liczba wypłat, które ZUS przekazuje na bakowe konta stopniowo rośnie. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Dziś świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej otrzymuje 80,3 proc. klientów ZUS. 

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ SUPERBIZNES. 10 pytań z ekonomii. Nawet dziecko powinno to wiedzieć

Pytanie 1 z 10
Co to jest pieniądz?
pieniądze/banknoty
Najnowsze