Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Emerytura honorowa. Kto może liczyć nawet na 4,5 tys zł?

2021-04-12 9:21

Dodatek dla tych, którzy ukończyli 100 lat. Wysokość tego świadczenia jest różna. Dokładna kwota zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Wynosi ona 100 proc. średniej pensji za ubiegły rok i jest pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne.

Aby otrzymać emeryturę honorową, wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ona przyznana automatycznie. Wypłata jest niezależna od „normalnej” emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Z roku na rok emerytura honorowa jest coraz wyższa, ponieważ sukcesywnie wzrasta przeciętne wynagrodzenie w Polsce.

Wysokość świadczenia obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego. Jednak raz wypłacona emerytura honorowa nie zmienia już swojej wartości. Zatem senior, który skończy 100 lat w tym roku już do końca życia będzie otrzymał świadczenie w wysokości 4 512 zł brutto (3 732,29 zł netto).

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Emerytura honorowa należy się także osobom, które w swoim życiu nie przepracowały nawet jednego dnia. W takim przypadku stulatkowie muszą jednak wypełnić wniosek o przyznanie świadczenia, ponieważ nie figurują w systemie ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć dokument, który potwierdza datę urodzenia. Może być to np. akt urodzenia.

Sonda
Czy jesteś za wypłacaniem emerytury honorowej?

Emerytura honorowa po raz pierwszy zasiliła budżety seniorów w latach 70. XX wieku. Świadczenie było wypłacane na mocy rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wtedy dodatkowe pieniądze pobierało tylko 500 osób. Od 2006 r. wypłata emerytury honorowej jest umocowana w ustawie. Za wypłatę dodatku odpowiada ZUS, KRUS, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze