Aby otrzymać emeryturę honorową, wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ona przyznana automatycznie. Wypłata jest niezależna od „normalnej” emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Z roku na rok emerytura honorowa jest coraz wyższa, ponieważ sukcesywnie wzrasta przeciętne wynagrodzenie w Polsce.
Wysokość świadczenia obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego. Jednak raz wypłacona emerytura honorowa nie zmienia już swojej wartości. Zatem senior, który skończy 100 lat w tym roku już do końca życia będzie otrzymał świadczenie w wysokości 4 512 zł brutto (3 732,29 zł netto).
Emerytura honorowa należy się także osobom, które w swoim życiu nie przepracowały nawet jednego dnia. W takim przypadku stulatkowie muszą jednak wypełnić wniosek o przyznanie świadczenia, ponieważ nie figurują w systemie ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć dokument, który potwierdza datę urodzenia. Może być to np. akt urodzenia.
Emerytura honorowa po raz pierwszy zasiliła budżety seniorów w latach 70. XX wieku. Świadczenie było wypłacane na mocy rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wtedy dodatkowe pieniądze pobierało tylko 500 osób. Od 2006 r. wypłata emerytury honorowej jest umocowana w ustawie. Za wypłatę dodatku odpowiada ZUS, KRUS, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.