Program “Mama 4 Plus” nie dla każdej matki
Rządowy program “Mama 4 Plus” to pomoc finansowa dla mam, które na rzecz swoich dzieci zrezygnowały z pracy zarobkowej, by móc je wychowywać. Taka matczyna emerytura przysługuje kobietom, które urodziły czworo dzieci, jednak okazuje się, że wiele z nich takiej pomocy otrzymać nie może. Dlaczego? Czynnikiem, który zaważył na decyzję o finansowym wsparciu, jest wczesna śmierć dziecka. Do sądów trafiło mnóstwo spraw, jako że nie wszystkie matki będą mogły otrzymać należytą pomoc od rządu.
Warunki programu nie są do końca jasne, bowiem nie ma dokładnego zapisu, który mówiłby o definicji “wychowywania” dziecka. Nie zostało określone, czy forma sprawowania opieki ma być ciągła, a także nie sprecyzowano ram czasowych uprawniających do matczynej emerytury w przypadku śmierci dziecka. “Dziennik Gazeta Prawna” przytoczyła podobną sytuację, w której to w 2021 r. sąd wydał wyrok odmawiający przyznania kobietom świadczenia. Dlaczego? W pierwszym przypadku dziecko kobiety zmarło mając zaledwie osiem miesięcy, a w drugim w wieku czterech lat. Orzecznictwo jest jednak dość niespójne i wiele matek jest niesprawiedliwie traktowych przez sąd.
Kto może się ubiegać o matczyną emeryturę
Inne warunki, jakie musi spełniać matka ubiegająca się o świadczenie z programu “Mama 4 Plus” to ukończenie 60. roku życia, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz stałe zamieszkanie w Polsce przez co najmniej 10 lat.