Trzynasta emerytura 2019 przegłosowana
- Posłowie w porannym bloku głosowań przyjęli rządowy projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku, czyli tzw. Emeryturę plus - informuje serwis 300polityka.pl. Za” glosowała zdecydowana większość posłów – przeciw 3, a wstrzymało się 12 posłów.
ZOBACZ KONIECZNIE: Trzynastka dla emerytów wcześniej niż w maju! Kiedy będzie wypłacana Emerytura Plus?
Emerytura Plus dla kogo?
Świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie.
Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.
Pierwotnie w projekcie ustawy rządzący nie uwzględnili jednak świadczeniobiorców programu "Mama 4 plus", o czym alarmowaliśmy wraz z Instytutem Emerytalnym. Dzięki interwencji naszej redakcji oraz Instytutu Emerytalnego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe świadczenie trafi również do świadczeniobiorców z programu "Mama 4 Plus", którzy pierwotnie byli wykluczeni z Emerytury Plus. Co oznacza, że wszyscy otrzymujący pieniądze za urodzenie i wychowanie czwórki dzieci dostaną też "trzynastkę".
Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza