Emerytura prezydenta po dwóch kadencjach. Andrzej Duda dostanie majątek?

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020. I w Polsce, i w Podlaskiem
Autor: Kancelaria Prezydenta RP Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020. I w Polsce, i w Podlaskiem

Wybory 2020. Polscy wyborcy wybrali głowę państwa na kolejną 5-letnią kadencję. Według Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu głosów z ponad 99 proc. komisji - Andrzej Duda uzyskał 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski 48,79 proc. Ile zarabia prezydent w Polsce i na jaką emeryturę może liczyć po wyprowadzce z Pałacu Prezydenckiego? O takiej emeryturze inni mogą tylko pomarzyć.

Wybory 2020. Ile zarabia prezydent Polski?
To najwyższy przedstawiciel narodu, ale czy to znaczy, że jest najlepiej opłacanym człowiekiem w Polsce? Nie. I nawet w wśród polityków gospodarz Pałacu Prezydenckiego nie może pochwalić się najwyższymi zarobkami. Zasadnicze wynagrodzenie prezydenta wynosi 12,365 złotych brutto. Otrzymuje on także dodatek funkcyjny w wysokości 5,299 zł oraz dodatek za wysługę lat – w sumie 20,138 zł. Dodatkowo głowa państwa ma do dyspozycji Pałac Prezydencki, Belweder i kilka rezydencji poza Warszawą. Prezydent nie musi się przejmować nie tylko o miejsce do mieszkania, rachunki, ale także podróże. Jego kancelaria na te potrzeby dysponuje rocznym budżetem w kwocie ok. 200 mln zł. Po skończonej kadencji prezydentowi przysługuje dożywotnia pensja w wysokości 6,183 zł, czyli ponad 4 tys. zł "na rękę".

SZOK! Kaczyński z NOWĄ emeryturą i DODATKAMI! Waloryzacja emerytury dla prezesa PiS i wielka wypłata z ZUS

Wybory prezydenckie. Oficjalne wyniki. Emerytura Dudy
Andrzej Duda otrzyma od państwa dożywotnią emeryturę w postaci ponad 10,5 tys. złotych, czyli dziewięć razy więcej niż dostają najbiedniejsi emeryci w Polsce w 2020 roku. Kwota ta wynika z ustawy z 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i ustawy z 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP . Prezydencka emerytura wypłacana jest po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Dodatkowo Andrzej Duda i jego rodzina mogą liczyć na świadczenia zdrowotne, a przypadku śmierci obecnego prezydenta RP, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym.

ZOBACZ KONIECZNIE: Zarobki prezydentów na świecie. Ile zarobi Andrzej Duda, a ile prezydent USA

Emerytura Andrzeja Dudy już teraz jest też wyższa niż gdy z takiej formy prezydenckich przywilejów skorzystał Aleksander Kwaśniewski czy Lech Wałęsa. Powód? Świadczenie prezydenta-emeryta wyliczane jest zależnie od kwoty bazowej, która w tym roku wzrosła do ponad 2 tys. złotych.

 

Wieczór Wyborczy (12 VII)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.