Senior, Tusk

i

Autor: Shutterstock (2)

ZUS ujawnia

Emeryci masowo wracają do pracy za Tuska! Co się dzieje?

2025-04-08 14:20

Zaskakujące dane z ZUS! Coraz więcej emerytów w Polsce decyduje się na powrót do aktywności zawodowej. Dlaczego seniorzy nie chcą rezygnować z pracy po przejściu na emeryturę? Jakie branże są dla nich najbardziej atrakcyjne? Sprawdź, co mówią statystyki i jakie są motywacje pracujących emerytów!

Super Biznes SE Google News

Rosnąca liczba pracujących emerytów 

Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, w kraju rośnie liczba emerytów, którzy decydują się wrócić do aktywności zawodowej. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce dorabiało 872,6 tysiąca osób z przyznanym prawem do emerytury. Dla porównania, rok wcześniej pracowało 854 tys. osób z przyznaną emeryturą, a w 2015 roku – 575 tys.

Kobiety dominują wśród pracujących emerytów – dlaczego?

Na przełomie 2024 i 2025 roku wśród dorabiających emerytów przeważały panie, których było 507 tys. i stanowiły 58,1 proc. ogółu dorabiających seniorów. Średni wiek dla kobiet wynosił wówczas 66,3 roku, dla mężczyzn było to 69,2 roku, a dla obu płci – 67,5 roku. Te dane sugerują, że kobiety częściej decydują się na kontynuowanie kariery zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Może to wynikać z różnych czynników, takich jak lepsza kondycja zdrowotna, chęć utrzymania aktywności społecznej czy po prostu potrzeba dodatkowego dochodu.

Regionalne różnice w aktywności zawodowej emerytów – gdzie seniorzy pracują najczęściej?

Aktywność zawodowa emerytów różni się w zależności od regionu Polski. Jak zauważył rzecznik opolskiego ZUS:

Województwo opolskie to region, w którym mieszka najmniej pracujących emerytów, bo 2,3 procent w skali całego kraju. To naturalne, bo jesteśmy województwem z najniższą liczbą mieszkańców. Najwięcej aktywnych zawodowo seniorów jest w województwach mazowieckim i śląskim - mówi Sebastian Szczurek.

Najczęściej do aktywności zawodowej wracają mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie na tysiąc świadczeniobiorców aż 166 osób ponownie staje się pracownikami. Najrzadziej na rynek pracy trafiają emeryci w województwie podkarpackim, w którym na tysiąc osób z przyznaną emeryturą, pracę podejmuje zaledwie 91 osób. Te różnice mogą wynikać z wielu czynników, takich jak struktura gospodarcza regionu, dostępność ofert pracy, poziom bezrobocia czy preferencje mieszkańców.

Formy zatrudnienia pracujących emerytów – umowa o pracę czy zlecenie?

Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 38,4 proc. ogółu pracujących emerytów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowią 29,6 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenie 26 proc.

W przypadku pracujących emerytów podlegających także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zdecydowanie przeważają osoby pracujące na umowę o pracę – stanowią one 59,2 proc, a osoby pracujące na umowę zlecenie – 35,1 proc.

Gdzie seniorzy są najbardziej potrzebni?

Najwięcej emerytów pracuje w branży opieki zdrowotnej i pomocy społecznej - 16,2 proc. W przypadku kobiet, najwięcej emerytek pracuje u płatników z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 23,9 proc. Największy odsetek mężczyzn pracował u pracodawców z sektora przetwórstwo przemysłowe - 14,8 proc. 

PTNW Henryka Bochniarz
QUIZ PRL: Jak dobrze znasz życie emerytów w PRL?
Pytanie 1 z 20
Co w PRL oznaczało przejście na emeryturę dla wielu ludzi?
QUIZ PRL: Jak dobrze znasz życie emerytów w PRL?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze