Zakonnica bez dochodu – składki opłaci Fundusz Kościelny
Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za członków zakonów kontemplacyjno–klauzurowych oraz misjonarzy (w okresach pracy na terenach misyjnych) finansowane są w 100% przez Fundusz Kościelny. - Większość zakonnic może liczyć jedynie na minimalną emeryturę, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1620,67 zł na rękę – podaje money.pl.
Duchowny będzie objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi od dnia wskazanego w zgłoszeniu o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zgłoszenie zostało przekazane do ZUS.
Osoby duchowne, które przystąpiły do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu duchowieństwa są również objęte obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym. Nie mogą natomiast przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu.
Czym jest fundusz kościelny w kwestii emerytur duchownych?
Fundusz Kościelny, stosownie do zasady równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych wyrażonej w art. 25 ust. 1 Konstytucji RP, działa na rzecz wszystkich kościołów i innych związków wyznaniowych posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej. Stosownie do obowiązujących przepisów prawa środki Funduszu Kościelnego przeznacza się między innymi na finansowanie części składek na ubezpieczenia społeczne - jak stanowi art. 16 ust. 10 i 10a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Fundusz Kościelny finansuje składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe duchownych niepodlegających tym ubezpieczeniom z innych tytułów, w wysokości 80%, a za członków zakonów kontemplacyjnych klauzurowych i misjonarzy w okresach pracy na terenach misyjnych - w 100% - i zdrowotne duchownych.