500 plus nie wpływa na wzrost bezrobocia

i

Autor: Shutterstock

Nowe emerytury 2019 potwierdzone! Świadczenia dla rodziców czekają na podpis prezydenta

2019-02-01 22:26

Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym - „Mama 4 plus”, potocznie nazywaną też emeryturą matczyną. Dokument wprowadzana minimalne świadczenie emerytalne dla matek co najmniej czworo dzieci lub samotnych ojców, którzy je wychowali. Kiedy świadczenie wejdzie w życie? Teraz ustawa czeka już jedynie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Nowe emerytury 2019!
Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 57 senatorów, nikt nie był przeciw, 26 senatorów wstrzymało się od głosu. 

Ustawa przewiduje wypłatę rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego osobom, które urodziły i wychowały lub wychowały – co najmniej czwórkę dzieci i z powodu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury minimalnej
(bo zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły) lub ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia. W ten sposób państwo chce docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci i zapobiec ich ubóstwu w przyszłości.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać - co do zasady - na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Emerytura matczyna będzie równa najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

Według szacunków MRPiPS z nowych przepisów skorzysta około 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty, oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. W budżecie państwa na 2019 r. na program „Mama 4 plus” zagwarantowano około 801,3 mln zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze