Emerytury stażowe zagrożone. Kto nie dostanie pieniędzy?

2021-11-24 16:01
Emerytury stażowe. Emerycie, tyle zyskasz na emeryturach stażowych
Autor: Chronomarchie/Pixabay Emerytury stażowe. Emerycie, tyle zyskasz na emeryturach stażowych

Pomysł wprowadzenia emerytur stażowych ucieszył wielu przyszłych emerytów. Obecni pracownicy liczyli, że dzięki temu szybciej uda im się uzyskać świadczenie. Projekt "Solidarności" poprzeć obiecał nawet prezydent Andrzej Duda. ZUS nie zostawił jednak na inicjatywie suchej nitki. Zakład obliczył, że wprowadzenie emerytur stażowych byłoby katastrofą. W ciągu kilku lat koszty wzrosłyby o kilkadziesiąt miliardów złotych. Czy są szanse na emerytury stażowe?

"Solidarność" proponuje emerytury stażowe, które zastąpiłyby wiek emerytalny. Już w czerwcu związek zbierał podpisy pod obywatelskim projektem. Znalazło się pod nim 235 tys. nazwisk. Projekt jest już w Sejmie, a inicjatywie kibicuje prezydent Andrzej Duda, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwarcie krytykuje wprowadzenie takich emerytur. Zdaniem ZUS, jeśli z takiej formy przejścia na emeryturę skorzystaliby wszyscy uprawnieni, wzrost wydatków na emerytury wyniesie 7,4 mld złotych w przyszłym roku, a w 2023 roku 13,2 mld zł. Jednocześnie spadną składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W 2022 roku spadłyby o 3,4 mld zł, a w latach 2023-2035 o 6,3-6,4 mld zł rocznie. Szacunki ZUS przedstawiają astronomiczny wzrost kosztów. W latach 2022-2031 emerytury z FUS podrożałyby o o 70,9 mld zł, a składki do FUS spadłyby o 50,2 mld zł.

- Proponowane zmiany oprócz znacznego pogorszenia sytuacji FUS oraz obniżenia wysokości przyznawanych emerytur, doprowadzą do zmniejszenia podaży pracy osób w wieku przedemerytalnym (...). Zmiany te będą przeciwdziałać trendowi wydłużania aktywności zawodowej Polaków – czytamy w opinii ZUS.

Emerytura stażowa - sprawdź, czy ci się opłaci. Mamy konkretne wyliczenia

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Emerytury stażowe - co to?

Emerytury stażowe pozwoliłyby wielu Polakom przejść na emeryturę o 5 lat wcześniej. Obecnie mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat a kobiety o 5 lat wcześniej. Przy emeryturach stażowych nie miałby znaczenia wiek, tak jak jest to teraz. W przypadku emerytur stażowych emerytura byłaby możliwa po opłacaniu składki przez 40 lat przez mężczyzn oraz 35 lat przez kobiety.

Czy wczesnym seniorom będzie opłacało się na przejść na emeryturę stażową? Wysokość takich świadczeń obliczył Instytut Emerytalny, który wziął pod uwagę osoby, które dość dobrze zarabiały przez całe życie - dwukrotność pensji minimalnej. – Kobieta urodzona w roku 1965 po 35 latach ciągłej pracy może liczyć w wieku 56 lat na 1268,51 zł brutto emerytury.

Sonda
Czy popierasz emeryturę bez podatku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze