„Encyklopedia prostej polszczyzny” – pierwszy słownik korporacyjnej nowomowy

i

Autor: materiały prasowe, SHUTTERSTOCK „Encyklopedia prostej polszczyzny” – pierwszy słownik korporacyjnej nowomowy

„Encyklopedia prostej polszczyzny” - darmowy słownik korporacyjnej nowomowy

2022-03-30 9:46

Oto pozycja obowiązkowa na liście lektur dla wszystkich którzy marzą o karierze w wielkiej korporacji. „Encyklopedia prostej polszczyzny” - czyli prosty i darmowy słownik korporacyjnej nowomowy został udostępniony przez Grupę PZU w Internecie. Dowiecie się z niego między innymi: Kiedy można się bezpiecznie rollować bez wzbudzania gniewu przełożonych; Jak określić właściwy scope spotkania; W jaki sposób umiejętnie blamować innych i wyrabiać wymagane KPI. Nie wiecie o co chodzi? Ten słownik jest właśnie dla Was, link do publikacji w treści artykułu.

Znajomość korporacyjnej nowomowy pełnej skrótów i zapożyczeń z języka angielskiego to podstawa aby przetrwać w nieprzychylnym i pełnym pieniędzy świecie wielkich korporacji. Dla nowicjuszy którzy marzą o tym świecie albo właśnie do niego wchodzą bardzo przydatna będzie publikacja wydana przez Grupę PZU. Pionierska na rynku „Encyklopedia prostej polszczyzny” jest już bezpłatnie dostępna dla wszystkich. To przewodnik po języku polskim, który obejmuje ponad 3000 pojęć, konstrukcji językowych i haseł problemowych. – Celem publikacji jest propagowanie prostej polszczyzny w nieprostych dziedzinach. Ma służyć pomocą w pracy i w domu wszystkim, którzy jak my przykładają wagę do tego, aby komunikować się w jasny i przystępny sposób nawet w sprawach skomplikowanych i wymagających specjalistycznej wiedzy – mówi członek Zarządu PZU Życie Dorota Macieja.

Inicjatorem publikacji jest Biuro Prostego Języka PZU. Przygotowało ją we współpracy z językoznawcami z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i pod merytorycznym patronatem tej uczelni. Publikacja jest do ściągnięcia za darmo z tej strony: Kliknij i pobierz „Encyklopedia prostej polszczyzny”.  – Posługiwanie się prostym językiem to warunek skutecznej komunikacji i dobrych relacji z klientami, akcjonariuszami i partnerami biznesowymi. Jako PZU chcemy pod tym względem wyznaczać najwyższe standardy i zachęcać do tego inne firmy. Jasny i zrozumiały język jest ważny nie tylko w biznesie. „Encyklopedia” promuje prostą i zrozumiałą polszczyznę we wszystkich dziedzinach życia – podkreśla dyrektor Biura Prostego Języka PZU Piotr Bugajski.

 „Encyklopedia” składa się ze „Słownika korpomowy”, który zawiera kilkaset terminów używanych w biznesie. Podaje ich znaczenie i przykłady użycia, podpowiada, czy warto się nimi posługiwać i jakimi słowami można je zastąpić. Osobną część stanowią konstrukcje językowe, które sprawiają trudność: słowa o podobnym i dlatego mylonym znaczeniu, błędne połączenia wyrazów, kalki językowe i kłopotliwe gramatycznie wyrażenia. Uzupełnieniem jest rozdział dotyczący zasad dobrej komunikacji.

Zobacz też: Nadchodzi kurczakowa drożyzna. Polaków nie będzie stać na drób

Tak wygląda Brama Oławska, czyli nowy biurowiec PZU na pl. Dominikańskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki