Ewakuacja skarbca w dniu wybuchu II Wojny Światowej

2019-09-17 0:00
Narodowy Bank Polski zwiększył rezerwy złota
Autor: NBP

W dniu wybuchu wojny, 1 września 1939 r. zapadła decyzja o ewakuacji na wschód kraju złota znajdującego się w skarbcu Banku Polskiego SA w Warszawie. Od 4 września zaczyna się niezwykła podróż polskiego złota.

Część złota kolejno trafia z Warszawy do Brześcia nad Bugiem. Tam też przewieziono złoto ze skarbca w Siedlcach. Następnego dnia wyrusza kolejny transport z Warszawy, tym razem do Lublina. Transportem dowodzi płk. Adam Koc, a z ramienia banku obecny jest prezes Władysław Byrka wraz z dyrektorami Leonem Barańskim, Zygmuntem Karpińskim, Jerzy Nowakiem, Franciszkiem Czernichowskim.

Dwa dni później transport wyjeżdża z Lublina do Łucka. Jednocześnie prowadzone są intensywne przygotowania zabezpieczające kolejne etapy przemieszczania transportu złota. Podzielono zadania - i tak prezes Byrka i dyrektor Nowak udają się do Bukaresztu, dyrektor Karpiński do Londynu, a dyrektor Czernichowski do Dubna (dawne województwo wołyńskie, obecnie Ukraina). Dowództwo nad transportem przejmuje mjr. Henryk Floyar-Rajchman wraz z byłym ministrem skarbu Ignacym Matuszewskim. Z ramienia banku w transporcie uczestniczą: Stanisław Orczykowski (główny skarbnik) oraz 21 urzędników i strażników banku.

Weź udział w konkursie z NBP

Do wygrania: 10 zestawów polskich monet powszechnego obiegu

Rozwiąż krzyżówkę i odpowiedz na pytanie nawiązujące do artykułu: Która z funkcji Narodowego Banku Polskiego jest z twojego punktu widzenia najistotniejsza? Hasło krzyżówki wraz z odpowiedzią (max. 180 znaków) wyślij do dnia 4 października SMS-em pod nr: 605 783 415 (Koszt SMS zgodnie z taryfą operatora) lub mailem na adres: konkurs@se.pl

NBP
Autor: NBP
Najnowsze