Zakup leków online może być niebezpieczny – alarmuje GIF. To właśnie kanałami internetowymi przeważnie są sprzedawane podróbki autentycznych preparatów. Fałszywki trafiają także na różnego rodzaju targi. Problem nie dotyczy wyłącznie aspiryny. Coraz częściej mamy do czynienia z imitacją drogich leków, np. na raka czy wirusowe zapalenie wątroby tupu C. Nie zawierają one odpowiednich substancji czynnych, co w efekcie może skończyć się tragicznie dla osoby, która je zażywa. Jednocześnie fałszerze wykazują się ogromną finezją. Potrafią nawet stosować trutkę na szczury w podróbce viagry.
Zobacz: Leki podrożeją? Firmy farmaceutyczne rozważają wycofanie leków z refundacji
Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że jeden sprzedawany w aptekach lek na sto jest sfałszowany. Co gorsza, państwo pozostaje bezradne wobec podrabianych leków – alarmuje „Rzeczpospolita". Warunki wytwarzania produktów leczniczych, dopuszczania ich do obrotu oraz sprzedaży reguluje prawo farmaceutyczne, ale w praktyce trudno jest egzekwować jego przestrzeganie. Kłopotów przysparza chociażby rozpoznanie fałszywego produktu. A zanim trafi on do laboratorium, może zostać sprzedany wielu nieświadomym ryzyka osobom.
Jak przypomina gazeta, w 2015 r. nie wniesiono ani jednego aktu oskarżenia na podstawie prawa farmaceutycznego. W 2016 r. odnotowano trzy takie akty, a w 2017 r. - sześć. Z egzekwowaniem przepisów mają problem różne kraje, nie tylko Polska. Na tę kwestię wskazuje m.in. Komisja Europejska, która pozytywnie ocenia obowiązujące w UE prawo, ale ma zastrzeżenia do jego działania w praktyce.
Polecamy: Nowa lista leków refundowanych? UE chce stworzenia jednej dla całej Wspólnoty
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rynek farmaceutyczny tonie w fałszywkach. O ile w krajach rozwiniętych podróbki leków stanowią ponad 1 proc., o tyle w skali globalnej może to być nawet 10 procent. Najwięcej fałszywych produktów leczniczych trafia do krajów trzeciego świata. Pochodzą one głównie z Chin oraz Indii.
Oprac. na podst. „Dziennik Gazeta Prawna" (28 maja), gazetaprawna.pl, swiat-zdrowia.pl