CBA

i

Autor: CBA

Faktury VAT

Fałszywe faktury VAT na gigantyczną sumę. CBA zatrzymało podejrzanych

2022-12-01 7:26

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie kolejne osoby podejrzewane o korzystanie z fałszywych faktur VAT - dowiedziała się PAP. Grupa miała wystawić blisko 1,5 tys. faktur na kwotę ok. 23 mln zł.

CBA zatrzymało dwie kolejne osoby podejrzewane o korzystanie z fałszywych faktur VAT

Zespół prasowy CBA poinformował w czwartek PAP, że kolejnych zatrzymań w sprawie tzw. drukarni pustych faktur dokonali w woj. mazowieckim funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura. Podczas przeszukań znaleziono i zatrzymano też dokumentację rachunkowo–podatkową podmiotu, który wykorzystywał "puste" faktury.

Grupa miała według śledczych działać w latach 2016–18 na terenie województwa mazowieckiego i wystawiać faktury, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Dwie zatrzymane przez CBA osoby miały ująć te nierzetelne faktury VAT w swoich rejestrach. Za takie przestępstwa oprócz dotkliwych kar finansowych, może grozić do 8 lat więzienia - zaznaczył zespół.

Grupa miała produkować fałszywe dokumenty, które wykorzystywano dla zmniejszenia należności podatkowych osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmniejszano w ten sposób należne Skarbowi Państwa dochody podatkowe z VAT, które powinny trafić do urzędów skarbowych.

Według śledczych odbiorcami pustych faktur w takiej skali było kilkunastu przedsiębiorców z Mazowsza. W nadzorującej śledztwo Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzuty usłyszało już wcześniej kilkunastu przedsiębiorców - podał zespół. To piąte zatrzymania osób w tej sprawie.

Sonda
Czy chciałbyś zobaczyć faktury i cele podróży służbowych posłów i ministrów?
Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze