Fałszywe paszproty covidowe: Walka jest niemal niemożliwa

2021-12-06 8:30
Certyfikaty covidowe będą sprawdzane w Polsce! Niedzielski ogłosił obostrzenia
Autor: pexels Certyfikaty covidowe będą sprawdzane w Polsce! Niedzielski ogłosił obostrzenia

Rząd zapowiada walkę z fałszywymi certyfikatami szczepień. W praktyce ta walka jest niemal niemożliwa - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". "Prokuratura przekazała do Centrum e-Zdrowia dane osób, która mają sfałszowane certyfikaty szczepień przeciwko COVID-19. Jednak ani centrum, ani resort zdrowia nie chcą potwierdzić, czy i ile dokumentów odebrano" - czytamy w "DGP".

Dziennik twierdzi, że wie o co najmniej jednym przypadku, w którym osoba dysponująca fałszywką uzyskaną w ramach prowokacji nadal figuruje w rejestrze jako zaszczepiona. "I to mimo zgłoszenia sprawy organom ścigania oraz cofnięcia uprawnień do wydawania zaświadczeń lekarzowi, który wystawiał lewe dokumenty" - dodaje "DGP".

Według gazety odebranie sfałszowanych certyfikatów covidowych nie jest proste. "Najlepiej jest złapać kogoś na gorącym uczynku. Ale przy tej skali akcji szczepiennej i liczbie działających punktów jest to w praktyce bardzo trudne" - podkreśla "DGP" i dodaje, że takie przypadki wychodzą raczej w ramach prowokacji, gdy ktoś podszywa się pod klienta, jak to zrobili reporterzy TVN24. "W śledztwie, jakie prowadzi oddział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Lublinie, ustalono ponad setkę osób, które kupiły fałszywe certyfikaty" - przypomina dziennik.

Paszport covidowy - jak pobrać? Bez dowodu zaszczepienia możesz mieć problemy!

Nielegalne paszporty covidowe. Kolejne osoby zatrzymane

"Czy dokumenty, których sfałszowanie potwierdzono w toku śledztw, są usuwane z systemu? Tego nie wiadomo. Resort zdrowia przyznaje, że funkcjonuje czarna lista fałszywych certyfikatów, ale +z uwagi na dobro toczących się śledztw+ nie chce mówić, czy i ile spośród nich wycofano" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Według "DGP" "wody w usta nabiera" także Centrum e-Zdrowia. "Certyfikaty covidowe wydaje się w trzech przypadkach: gdy osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu lub została zaszczepiona.

Sonda
Czy chorowałeś(aś) już na COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze