Budowa bloku

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Budowa bloku

Materiały budowlane coraz droższe

Fatalna sytuacja na rynku nieruchomości. Drożeją materiały budowlane

2022-08-10 10:52

Ceny materiałów budowalnych windowały w ostatnich latach ceny nieruchomości, szczególnie w trakcie pandemii. Zerwane łańcuchy dostaw sprawiły, że wzrosły koszty budowy i remontów. Jak wynika z najnowszego raportu grupy PSB, ceny wciąż są wysokie. Względem lipca 2021 roku niektóre materiały podrożały o 51 proc.

Ceny materiałów budowalnych wzrosły względem ubiegłego roku

Wysokie ceny materiałów budowlanych nie ułatwiają Polakom remontów i budowy nowych domów. Według ostatniego raportu grupy PSB Handel, ceny materiałów budowlanych podrożały w lipcu tego roku względem lipca 2021 rok o niemal 34 proc. Wzrosty zostały odnotowane w 20 różnych grupach towarów.

Ile wzrosły ceny materiałów budowlanych?

Najbardziej podrożały izolacje termiczne, bo aż o 51 proc. W przypadku ścian i kominów wzrost wyniósł 46 proc. Cement i wapno jest droższe o 39 proc., izolacje wodochronne o 37 proc.; dachy i rynny o 37 proc.; a sucha zabudowa o 29 proc.

Według wyliczeń PSB stolarka podrożała o 28 proc. Z kolei artykuły z działu otoczenie domu są droższe o 26 proc., wykończenia o 25 proc.; płytki, łazienki, kuchnie o 24 proc.; motoryzacja o 24 proc.; instalacje, ogrzewanie o 23 proc.; farby, lakiery o 23 proc.; chemia budowlana o 22 proc.; narzędzia o 21 proc.; oświetlenie, elektryka o 18 proc.; wyposażenie, AGD o 18 proc.; dekoracje o 15 proc.; płyty OSB o 0,02 proc.

Sonda
Czy planowałeś remont domu/mieszkania?
Listen to "Jak przygotować swój budżet na nieregularne wydatki?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze