Budowa bloku

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Budowa bloku

Materiały budowlane coraz droższe

Fatalna sytuacja na rynku nieruchomości. Drożeją materiały budowlane

2022-08-10 10:52

Ceny materiałów budowalnych windowały w ostatnich latach ceny nieruchomości, szczególnie w trakcie pandemii. Zerwane łańcuchy dostaw sprawiły, że wzrosły koszty budowy i remontów. Jak wynika z najnowszego raportu grupy PSB, ceny wciąż są wysokie. Względem lipca 2021 roku niektóre materiały podrożały o 51 proc.

Ceny materiałów budowalnych wzrosły względem ubiegłego roku

Wysokie ceny materiałów budowlanych nie ułatwiają Polakom remontów i budowy nowych domów. Według ostatniego raportu grupy PSB Handel, ceny materiałów budowlanych podrożały w lipcu tego roku względem lipca 2021 rok o niemal 34 proc. Wzrosty zostały odnotowane w 20 różnych grupach towarów.

Ile wzrosły ceny materiałów budowlanych?

Najbardziej podrożały izolacje termiczne, bo aż o 51 proc. W przypadku ścian i kominów wzrost wyniósł 46 proc. Cement i wapno jest droższe o 39 proc., izolacje wodochronne o 37 proc.; dachy i rynny o 37 proc.; a sucha zabudowa o 29 proc.

Według wyliczeń PSB stolarka podrożała o 28 proc. Z kolei artykuły z działu otoczenie domu są droższe o 26 proc., wykończenia o 25 proc.; płytki, łazienki, kuchnie o 24 proc.; motoryzacja o 24 proc.; instalacje, ogrzewanie o 23 proc.; farby, lakiery o 23 proc.; chemia budowlana o 22 proc.; narzędzia o 21 proc.; oświetlenie, elektryka o 18 proc.; wyposażenie, AGD o 18 proc.; dekoracje o 15 proc.; płyty OSB o 0,02 proc.

Sonda
Czy planowałeś remont domu/mieszkania?
Listen to "Jak przygotować swój budżet na nieregularne wydatki?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze