Budowa domu

i

Autor: GettyImages

Mieszkania są za drogie? Jest alternatywa, będzie ogromna ulga dla budujących domy

2022-07-11 16:31

W 2023 roku nie będziemy już potrzebowali pozwolenia na budowę domu. Jak zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w przygotowaniu jest projekt, który znacznie zliberalizuje prawo budowlane. Z możliwości budowy domu bez pozwolenia skorzystają jednak tylko ci, którzy budują w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Budowa domów bez pozwolenia już od 2023 roku

Jak zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Główny Inspektorat nadzoru Budowlanego, od 2023 roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe, nie będzie wymagała pozwolenia, a jedynie zgłoszenia projektu budowlanego

Od 2022 roku wraz z Polskim ładem weszła w życie możliwość stawiania domów do powierzchni 70 m2 bez pozwolenia. Jak stwierdziła w rozmowie z agencją Newseria Biznes Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, z racji na spore zainteresowanie projektem, zdecydowano się ułatwić Polakom budowę własnych czterech kątów. 

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

- Jest bardzo duże zainteresowanie, jeżeli chodzi o realizację domów do 70 m2. One spopularyzowały się właśnie w momencie, kiedy udostępniliśmy darmowe projekty budowlane do pobrania [...] Po rejestracjach i liczbie pobrań widzimy, że obywatele są zainteresowani tym programem. W ciągu czterech dni, od kiedy opublikowaliśmy projekty, pobrano je ponad 150 razy. Mamy też zarejestrowanych około 400 zgłoszeń dotyczących budowy domów do 70 m kw. w tej uproszczonej procedurze - powiedziała Newserii Biznes Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jednak od 2023 roku domy bez pozwolenia będzie można stawiać nawet o większej powierzchni, niż do tej pory. Projekt, który znosi konieczność uzyskania pozwolenia na budowę domu został również przedstawiony przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę

Budowa domu bez pozwolenia objęta będzie obostrzeniami

Aby jednak skorzystać z możliwości budowy domu bez pozwolenia, trzeba będzie spełnić konkretne warunki. Pierwszym jest budowa na własne potrzeby mieszkaniowe, a drugim limit dwóch kondygnacji. Ponadto wciąż trzeba będzie zgłosić zatwierdzony projekt, z wyznaczonym kierownikiem budowy oraz spełnić wymogi bezpieczeństwa budowlanego. 

Sonda
Skorzystałbyś z możliwości budowy domu bez pozwolenia?
Najnowsze