Dom modułowy szkieletowy

i

Autor: Bud-eko Dom modułowy szkieletowy w systemie Quick-Modulo (Bud-eko, realizacja)

Budowa domu bez zezwolenia 2021. Ile trzeba zapłacić za działkę?

2021-07-01 13:17

Rząd obiecał Polakom możliwość szybkiego stawiania małych domków do 70 m kw. bez pozwolenia. Rozwiązanie miało być tanie i nieskomplikowane. Tymczasem okazuje się, że trzeba posiadać aż 1000 mkw. działki, aby taki dom postawić. Wszystko po to, by zapobiec samowoli budowlanej i powstawaniu osiedli małych domów – tłumaczy rząd. To oznacza, że koszty wcale nie będą należeć do tanich, a mieszkańcy większych miast nie posiadający ziemi będą wręcz mogli o takim pomyśle zapomnieć.

Pomysł z Polskiego Ładu

W połowie maja 2021 r. rząd zakomunikował nowy kompleksowy program pod nazwą Polski Ład. W jego ramach zapowiedziano m.in. ułatwienia w realizacji budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Wedle założeń takie rozwiązanie miało przynieść oszczędności inwestorowi oraz znacznie skrócić proces budowy. Jednak nie każdy będzie mógł szybko i łatwo postawić 70-metrowy domek - potrzebna będzie działka o powierzchni 1 tys. mkw. Dla wielu osób jej brak będzie dużą barierą, bo taki zakup przy obecnych cenach ziemi to spory wydatek. Jeśli działka jest nieuzbrojona, pozostaje też kwestia podłączenia mediów. Same koszty budowy tez mogą nieprzyjemnie zaskoczyć. Co prawda małe domy modułowe są tańsze od tradycyjnych domów jednorodzinnych, jednak to wciąż znaczny wydatek: w przypadku konstrukcji szkieletowej koszt to ok. 1400 zł/m kw., a za domek z keramzytobetonu płaci się ok. 2000 zł/m kw. Koszt budowy do stanu surowego waha się od 125 do 200 tys. złotych, a do tego dochodzą jeszcze koszty wykończenia.

ZOBACZ: Grilluj bezpiecznie. Sprawdź, na co uważać

Budowa domu - Pierwsze prace na działce

Zaporowe ceny działek

O tanim domu mogą zapomnieć na pewno mieszkańcy dużych miast, którzy nie posiadają swojej działki. Koszt jej zakupu, zwykle wynoszący kilkaset tysięcy złotych, jest zaporowy, szczególnie dla mających ograniczone środki.

Średnia cena sprzedanych działek o powierzchni od 1 do 1,5 tys. mkw. w Warszawie to ponad 885 tys. zł. Cena za metr przekracza natomiast 724 zł – czytamy w serwisie Money.pl, który porównał ceny działek w róznych regionach Polski. Jak sie okazuje, znacznie taniej można kupić działkę w Lublinie, gdzie średnia cena wynosi 314 tys. zł, czyli ok. 258 zł za metr kw. W gminie Kleszczów, uznawanej za najbogatszą w Polsce, średnia cena działki to 67,6 tys. zł, czyli ok. 51 zł za metr kw. Z kolei w najbiedniejszej gminie, Potoku Górnym, działkę od 1 do 1,5 tys. metrów można kupić stosunkowo tanio - średnio za 18 tys. zł, co oznacza, że cena za metr kw. to tylko 11 zł.

Tanimi nie są działki w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Wedle wyliczeń Money.pl w mazurskim Giżycku średnia cena takiej działki to 83,4 tys. zł, a w nadmorskim Rewalu - aż 265 tys. zł. Ponadto bardzo trudno nabyć interesującą działkę nad Bałtykiem czy na Mazurach o wymaganej powierzchni. Podobnie sprawa się ma w okolicach dużych miast. A to niestety oznacza, że wielu będzie musiało porzucić marzenia o wyprowadzce do domu na przedmieściach.

ZOBACZ: Poczta Polska ma atrakcyjne działki na Mazurach. Są na sprzedaż!

Sonda
Czy podobają Ci się systemy inteligentnego domu?
Najnowsze