Program Czyste Powietrze Plus. Nawet 40 tys. zł na start remontu. Kto może otrzymać dofinansowanie?

i

Autor: pexels.com Program "Czyste Powietrze Plus". Nawet 40 tys. zł na start remontu. Kto może otrzymać dofinansowanie?

Czyste Powietrze Plus. Jak dostać 40 tys. zł na ocieplenie domu lub wymianę ogrzewania? Od 15.07 Czyste Powietrze Plus na nowych zasadach!

2022-07-14 12:25

Właściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć nawet na 40 tys. zł z NFOŚiGW na remont, jeżeli zadeklarują chęć wymiany tzw. kopciucha lub ocieplenia domu - mówi Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, w rozmowie z PAP. Wnioski można składać już 15 lipca br.

15 lipca rusza program Czyste Powietrze Plus

Rządowy program Czyste Powietrze Plus rusza już 15 lipca 2022 r. Zakłada, że jeszcze przed remontem będzie można otrzymać dofinansowanie do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji. Remont ma dotyczyć wymiany tzw. kopciucha lub ocieplenia domu. Jak wyznał w rozmowie z PAP Paweł Mirowski, wielu Polaków czekało na taką pomoc, ponieważ nie posiada wystarczających środków finansowych, a chce odejść od szkodliwego środowisku ogrzewania przestarzałymi piecami grzewczymi. Do tej pory dotacja polegała na tym, że zwrot kosztów można było otrzymać dopiero po ukończonym remoncie. Zgodnie z najnowszymi zmianami od 15 lipca br 50 proc. kwoty będzie można uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych, a resztę po.

Kto skorzysta z programu Czyste Powietrze Plus?

Jak wyjaśnił wiceszef Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, z dotacji będą mieli możliwość skorzystać ci, którzy kwalifikują się w programie do podwyższonego i najniższego poziomu dofinansowania. - Chodzi o właścicieli domów, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Drugą grupą beneficjentów są właściciele domów, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł na osobę oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Te dwie grupy w Czystym Powietrzu Plus będą mogły otrzymać też o 10 tys. wyższą maksymalną kwotę dotacji - wytłumaczył Mirowski.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

40 tys. zł na ekologiczne ogrzewanie: wymianę pieca lub ocieplenie domu

Według założeń programu przeznaczona kwota będzie opiewała na 47 tys. i 79 tys. zł, a w ramach podwyższonego dofinansowania maksymalna dotacja wyniesie do 37 tys. zł, natomiast w ramach najwyższego kwota wyniesie do 69 tys. zł. Jak wyjaśnił Paweł Mirowski, będzie to oznaczać, że niektórzy będą mogli liczyć nawet na ok. 40 tys. zł jeszcze przed wykonaniem remontu. Jest jednak warunek. Każdy kto chce ubiegać się o dotację, będzie musiał dołączyć umowę zawartą z firmą remontową. Istotną informacją jest fakt, że pieniądze trafią do wykonawcy, a nie na konto właściciela domu.

Jak złożyć wniosek o dotację w ramach programu Czyste Powietrze Plus? 

Wniosek o dofinansowanie na remont będzie można złożyć za pomocą generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW. Konieczne będzie złożenie podpisu zaufanego bądź kwalifikowanego, w przeciwnym razie wniosek musi być złożony elektronicznie. Mimo to jednak należy wysłać podpisany formularz, a opcji jego wysłania jest kilka. Najprostszym sposobem będzie wysłanie go drogą elektroniczną i zaadresowanie do odpowiedniego województwa funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Oprócz tego można złożyć go osobiście w NFOŚiGW lub w gminie, która współpracuje z instytucją. 

Na rozpatrzenie wniosku beneficjenci będą musieli odczekać do 14 dni. Po tym czasie 50 proc. kwoty przeznaczonej na remont domu trafi do wykonawcy. Następnie po zakończonym przedsięwzięciu, należy złożyć końcowy wniosek o płatność, który będzie zawierał wystawioną fakturę, protokół odbioru oraz potwierdzenie o wykonaniu wszystkich prac, jak i wkład własny beneficjenta. Zwrot kosztów nastąpi w ciągu 30 dni. 

Sonda
Czy chcesz mieć ogrzewanie podłogowe?
Najnowsze