Wzrost cen za prąd

i

Autor: pixaby Opłaty za prąd wzrosną.

Znów podwyżka cen prądu! W 2023 r. wzrost nawet o kilkadziesiąt procent. Jak oszczędzić na prądzie?

2022-07-14 12:14

W 2023 r. czeka nas wzrost cen prądu nawet o kilkadziesiąt procent - ostrzega prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jak wyjaśnia, wyższe ceny kilowata prądu wynikają głównie ze wzrostu cen paliw, takich jak węgiel i gaz. Obecnie średnia cena za 1kWh prądu w Polsce wynosi 0,77 złotych.

Ceny prądu. Czekają nas podwyżki o kilkadziesiąt procent

"Obecny wzrost cen energii wynika przede wszystkim ze wzrostów cen paliw (węgiel, gaz), które są używane do produkcji tej energii" - wskazał prezes URE w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. "Natomiast gros kosztów sprzedawców energii, ok. 80 proc., jest związanych z zakupem tej energii do celów odsprzedaży do odbiorców końcowych. Stąd przede wszystkim ten czynnik będzie wpływał na taryfę sprzedażową" - dodał.

"W związku z tym w przyszłym roku spodziewamy się co najmniej kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen energii elektrycznej w zatwierdzanych taryfach. Ale trudno dziś przesądzić, jaki rząd wielkości będziemy ostatecznie mogli uznać za uzasadniony" - powiedział odnosząc się do tego, że koszty odzwierciedlane w hurtowej cenie prądu rosną lawinowo.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Wyższe ceny to niższe zużycie?

"Według naszych wyliczeń z maja br. wzrost kosztów wynikający z cen energii na rynku hurtowym wyniósł co najmniej 50 proc. Nie potrafię jednak powiedzieć, jakie będą ceny energii na rynku hurtowym w pozostałej części roku, a tym samym, czy ich wzrost spowoduje wzrost taryfy do poziomu np. 80 proc. Te analizy są jednak prowadzone przy założeniu braku jakiejkolwiek interwencji na rynku" - zaznaczył Gawin.

Dodał, że "zarazem tak wysokie ceny energii elektrycznej mogą prowadzić do zmniejszenia jej zużycia, w szczególności przez odbiorców przemysłowych, a w konsekwencji mogą zniwelować trend wzrostowy, dając w horyzoncie kilku kwartałów perspektywę na korektę cen energii w dół". "Na razie jednak musimy przejść przez okres, w którym nastąpi zmiana cen w górę i znaleźć narzędzia do tego, żeby tym zarządzić z punktu widzenia rachunków klientów końcowych i inflacji" - ocenił.

Prezes URE przeciwny wprowadzeniu cen maksymalnych

Pytany, jakie interwencje wchodzą w grę odpowiedział: "Można regulować rynek, np. poprzez ustalanie cen maksymalnych na rynku energii, czemu jestem przeciwny, ponieważ stwarza to ryzyko dotowania odbiorców w innych krajach Europy w sytuacji eksportu energii, która wtedy byłaby u nas tańsza. Innym rozwiązaniem może być interwencja na poziomie rachunków klientów końcowych. Mogłyby to być instrumenty znane z tarczy antyinflacyjnej, w formie ulg podatkowych czy dopłat".

Wskazał również, że "dopuszczalna jest wreszcie interwencja pośrednia, przykładowo taka jak w przypadku gazu, poprzez zamrożenie ceny dla klienta końcowego, ale z mechanizmem rozliczania różnicy przez sprzedawcę". "Te dwa ostatnie rozwiązania oznaczają jednak ogromne obciążenia dla budżetu" - zaznaczył szef URE.

Rekomendacje: zacznijmy oszczędzać energię

Zapytany o rekomendacje działania  odpowiedział: "Nie wiem, jakie są możliwości po stronie budżetu państwa. Z punktu widzenia regulatora z pewnością żadna interwencja w rynek nie jest dobra. Jednak z uwagi na nadzwyczajne okoliczności, spowodowane przez trwającą od miesięcy wojnę, widzę uzasadnienie dla interwencji, jeżeli chodzi o wysokość rachunków dla klientów". "Co bardzo istotne – odbiorcy powinni zacząć oszczędzać energię" - podkreślił.

Ceny prądu 2022

Według informacji zamieszczonych na portalu rachuneo.pl w 2022 cena energii czynnej wzrosła o ok. 37%, a koszt dystrybucji o 8%. Średnia cena 1kWh w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 złotych (wszystkie podawane  stawki są obliczone dla zużycia 2400 kWh rocznie).

Możemy samodzielnie kontrolować użycie prądu jakie generują poszczególne urządzenia w naszym domu. W celu obliczenia ceny prądu, jaką generuje dziennie dane urządzenie lub dzienne zużycie prądu całego gospodarstwa domowego należy zastosować następujący wzór: moc urządzenia*czas użycia*stawka za energię.

Sposoby na oszczędzanie prądu

Można również stosować proste, nieinwazyjne oraz domowe sposoby na oszczędzanie prądu. Tauron na swojej stronie internetowej proponuje 8 szybkich i skutecznych kroków, które pozwolą nam oszczędzać prąd.

  • W miarę możliwości starajmy się wykorzystywać światło dzienne
  • Pamiętajmy o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy lub w których na dany moment światło nie jest konieczne
  • Wymieńmy żarówki na energooszczędne
  • Gotujmy potrawy pod przykryciem
  • Wyłączajmy nieużywany sprzęt z kontaktu - w tym ładowarki telefoniczne
  • Nie przegrzewajmy mieszkań
  • Starajmy się nie otwierać piekarnika podczas pieczenia
  • Uruchamiajmy pralkę oraz zmywarkę dopiero w momencie, w którym jest zapełniona
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Najnowsze