Wzrost cen za prąd

i

Autor: pixaby Opłaty za prąd wzrosną.

Znów podwyżka cen prądu! W 2023 r. wzrost nawet o kilkadziesiąt procent. Jak oszczędzić na prądzie?

2022-07-14 12:14

W 2023 r. czeka nas wzrost cen prądu nawet o kilkadziesiąt procent - ostrzega prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jak wyjaśnia, wyższe ceny kilowata prądu wynikają głównie ze wzrostu cen paliw, takich jak węgiel i gaz. Obecnie średnia cena za 1kWh prądu w Polsce wynosi 0,77 złotych.

Ceny prądu. Czekają nas podwyżki o kilkadziesiąt procent

"Obecny wzrost cen energii wynika przede wszystkim ze wzrostów cen paliw (węgiel, gaz), które są używane do produkcji tej energii" - wskazał prezes URE w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. "Natomiast gros kosztów sprzedawców energii, ok. 80 proc., jest związanych z zakupem tej energii do celów odsprzedaży do odbiorców końcowych. Stąd przede wszystkim ten czynnik będzie wpływał na taryfę sprzedażową" - dodał.

"W związku z tym w przyszłym roku spodziewamy się co najmniej kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen energii elektrycznej w zatwierdzanych taryfach. Ale trudno dziś przesądzić, jaki rząd wielkości będziemy ostatecznie mogli uznać za uzasadniony" - powiedział odnosząc się do tego, że koszty odzwierciedlane w hurtowej cenie prądu rosną lawinowo.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Wyższe ceny to niższe zużycie?

"Według naszych wyliczeń z maja br. wzrost kosztów wynikający z cen energii na rynku hurtowym wyniósł co najmniej 50 proc. Nie potrafię jednak powiedzieć, jakie będą ceny energii na rynku hurtowym w pozostałej części roku, a tym samym, czy ich wzrost spowoduje wzrost taryfy do poziomu np. 80 proc. Te analizy są jednak prowadzone przy założeniu braku jakiejkolwiek interwencji na rynku" - zaznaczył Gawin.

Dodał, że "zarazem tak wysokie ceny energii elektrycznej mogą prowadzić do zmniejszenia jej zużycia, w szczególności przez odbiorców przemysłowych, a w konsekwencji mogą zniwelować trend wzrostowy, dając w horyzoncie kilku kwartałów perspektywę na korektę cen energii w dół". "Na razie jednak musimy przejść przez okres, w którym nastąpi zmiana cen w górę i znaleźć narzędzia do tego, żeby tym zarządzić z punktu widzenia rachunków klientów końcowych i inflacji" - ocenił.

Prezes URE przeciwny wprowadzeniu cen maksymalnych

Pytany, jakie interwencje wchodzą w grę odpowiedział: "Można regulować rynek, np. poprzez ustalanie cen maksymalnych na rynku energii, czemu jestem przeciwny, ponieważ stwarza to ryzyko dotowania odbiorców w innych krajach Europy w sytuacji eksportu energii, która wtedy byłaby u nas tańsza. Innym rozwiązaniem może być interwencja na poziomie rachunków klientów końcowych. Mogłyby to być instrumenty znane z tarczy antyinflacyjnej, w formie ulg podatkowych czy dopłat".

Wskazał również, że "dopuszczalna jest wreszcie interwencja pośrednia, przykładowo taka jak w przypadku gazu, poprzez zamrożenie ceny dla klienta końcowego, ale z mechanizmem rozliczania różnicy przez sprzedawcę". "Te dwa ostatnie rozwiązania oznaczają jednak ogromne obciążenia dla budżetu" - zaznaczył szef URE.

Rekomendacje: zacznijmy oszczędzać energię

Zapytany o rekomendacje działania  odpowiedział: "Nie wiem, jakie są możliwości po stronie budżetu państwa. Z punktu widzenia regulatora z pewnością żadna interwencja w rynek nie jest dobra. Jednak z uwagi na nadzwyczajne okoliczności, spowodowane przez trwającą od miesięcy wojnę, widzę uzasadnienie dla interwencji, jeżeli chodzi o wysokość rachunków dla klientów". "Co bardzo istotne – odbiorcy powinni zacząć oszczędzać energię" - podkreślił.

Ceny prądu 2022

Według informacji zamieszczonych na portalu rachuneo.pl w 2022 cena energii czynnej wzrosła o ok. 37%, a koszt dystrybucji o 8%. Średnia cena 1kWh w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 złotych (wszystkie podawane  stawki są obliczone dla zużycia 2400 kWh rocznie).

Możemy samodzielnie kontrolować użycie prądu jakie generują poszczególne urządzenia w naszym domu. W celu obliczenia ceny prądu, jaką generuje dziennie dane urządzenie lub dzienne zużycie prądu całego gospodarstwa domowego należy zastosować następujący wzór: moc urządzenia*czas użycia*stawka za energię.

Sposoby na oszczędzanie prądu

Można również stosować proste, nieinwazyjne oraz domowe sposoby na oszczędzanie prądu. Tauron na swojej stronie internetowej proponuje 8 szybkich i skutecznych kroków, które pozwolą nam oszczędzać prąd.

  • W miarę możliwości starajmy się wykorzystywać światło dzienne
  • Pamiętajmy o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy lub w których na dany moment światło nie jest konieczne
  • Wymieńmy żarówki na energooszczędne
  • Gotujmy potrawy pod przykryciem
  • Wyłączajmy nieużywany sprzęt z kontaktu - w tym ładowarki telefoniczne
  • Nie przegrzewajmy mieszkań
  • Starajmy się nie otwierać piekarnika podczas pieczenia
  • Uruchamiajmy pralkę oraz zmywarkę dopiero w momencie, w którym jest zapełniona
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany