PGNiG

i

Autor: Materiały prasowe PGNiG

Drożyzna

Ceny prądu trzy razy większe. Polacy zapłacą gigantyczne rachunki

2022-07-08 8:57

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w ofercie PGNiG wzrosły z 0,42 zł/kWh na początku ubiegłego roku do 1,70 zł/kWh brutto do jesieni tego roku - podaje portal wysokienapiecie.pl. Duża firma podniosła też opłatę handlową. Branżowy serwis zauważa też, iż podobne podwyżki już planują inni sprzedawcy energii.

Ceny prądu w Polsce pójdą w górę o 300 proc.

Jeszcze w styczniu 2021 roku ceny prądu w ofercie PGNiG dla gospodarstwa domowego wynosiły 0,34 zł/kWh netto, do których klienci musieli doliczyć jeszcze miesięcznie 4,88 zł/m-c netto opłaty handlowej. Jednak już w styczniu tego roku oferta cenowa tego dostawcy energii przekroczyła 1 zł. Natomiast od lipca 2022 roku PGNiG Obrót Detaliczny podniósł już gospodarstwom domowym ofertową cenę energii elektrycznej do niemal 1,39 zł/kWh netto – to dokładnie 400% stawki sprzed roku - podaje portal wysokienapiecie.pl.

Branżowy serwis zauważa, że znacznie wzrosła też opłata handlowa – do 28,45 zł/m-c netto. Gdy przeliczy się wzrost samej opłaty handlowej na zużycie przeciętnej rodziny (ok. 167 kWh/m-c), to okaże się, że jest dodatkowe 0,14 zł/kWh netto w cenie prądu. Realny wzrost cen wyniósł więc jeszcze więcej, bo 343% w stosunku do stycznia 2021 roku.

Jeżeli według wskaźnika serwisu wysokienapiecie.pl, doliczymy do tego wszystkiego jeszcze VAT, to do końca października (do tego czasu ma działać tarcza antyinflacyjna) klienci PGNiG będą mogli liczyć na stawki brutto w wysokości 1,46 zł/kWh za prąd i niespełna 30 zł miesięcznie opłaty handlowej, jednak od listopada wyniosą one już 1,70 zł/kWh i 34,99 zł miesięcznie.

O ile wzrosną ceny prądu? Podwyżki szykują wszyscy dostawcy

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że PGNiG nie jest jedyną spółką, która już drastycznie podwyższyła ceny w ofertach dla nowych klientów lub tych, którym kończą się umowy terminowe. Podobne działania musza podjąć także inni sprzedawcy energii.

Tańczące z promocjami 6.07.2022
Sonda
Czy twój rachunek za prąd wzrósł w tym roku?

Wyjeżdżasz na wakacje? Jesteś szczęściarzem!

Włącz podcast i sprawdź, jak nadchodzący kryzys odbija się na wakacyjnych planach Polaków!

Listen to "Przed nami skromne wakacje. Co czwarta osoba spędzi je w domu." on Spreaker.

Stanowisko PGNiG

W nawiązaniu do ostatnich publikacji związanych z nowym cennikiem energii elektrycznej wprowadzonym m.in. przez naszą spółkę informujemy, że:

Klientów zaopatrujących się w energię elektryczną w spółce PGNiG Obrót Detaliczny, obowiązują cenniki, kształtowane w oparciu o bieżącą sytuację rynkową, w tym o notowania gazu na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). W ostatnim czasie osiągają one rekordowe poziomy. Jednym z czynników jest ograniczenie transportu gazu ziemnego gazociągiem Nord Stream 1 przez Gazprom. Ponieważ gaz ziemny jest podstawowym surowcem służącym do produkcji energii w Europie Zachodnie. Podwyżki te przełożyły się bezpośrednio na ceny energii elektrycznej na giełdach energetycznych w całej Europie.

Istotna jest również ograniczona dostępność węgla oraz wysokie ceny tego surowca, a także prace remontowe prowadzone w polskich elektrowniach, które przekładają się na mniejszą produkcję prądu.

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny  analizuje otoczenie rynkowe i podejmuje działania adekwatnie do zmian. Szczegółowe informacje nt. aktualnej oferty i cenników PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie sprzedaży energii elektrycznej są dostępne na stronie: https://pgnig.pl/prad-i-gaz.

Jeśli chodzi o opłatę handlową:

PGNiG Obrót Detaliczny sprzedaje energię elektryczną do mniej niż 1% proc. gospodarstw w Polsce. Energia elektryczna stanowi dodatkowy produkt w portfolio sprzedażowym Spółki. Z tego powodu spółka nie funkcjonuje na rynku jako sprzedawca zasiedziały – czyli tak jak największe firmy sprzedające prąd do milionów klientów, które oferują energię elektryczną swoim klientom w oparciu o taryfę ogłaszaną przez Prezesa URE.

PGNiG Obrót Detaliczny kształtuje swoje cenniki na energię elektryczną w oparciu o bieżącą sytuację rynkową, w tym o notowania na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), które w ostatnim czasie osiągają rekordowe poziomy.

Opłata handlowa służy do zbilansowania kosztów i przychodów w sytuacji gdy  cena sprzedaży energii elektrycznej dla klientów jest niższa od aktualnych cen, po których spółka nabywa prąd na rynku hurtowym. Warto podkreślić, że ostatnia zmiana wysokości opłaty handlowej miała miejsce 16 grudnia 2021 r. do ceny 28,45 zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze