Prąd

i

Autor: SHUTTERSTOCK Dofinansowanie dla właścicieli mieszkań w blokach

Zapłaciłeś wyższe rachunki za prąd? To nie koniec podwyżek, będą jeszcze drożej

2022-04-28 13:05

Początek roku przyniósł Polakom znaczne podwyżki rachunków za prąd i gaz. Wygląda jednak na to, że to nie koniec. W przypadku gazu sporym problemem może być zakręcenie kurka przez Putina, a kolejne podwyżki nie ominą również prądu. Jak przyznał Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, ceny znów pójdą w górę.

Rachunki za prąd znowu wzrosną? Niepokojące dane

W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin przyznał, że na giełdzie energii ceny dalej rosną i to nawet o 50 proc. w hurcie. Warto pamiętać, że cena energii elektrycznej jest ok. połową wartości rachunku za prąd.

- Gdybyśmy chcieli oszacować, jak mogą zmienić się taryfy w przyszłym roku w stosunku do tych zatwierdzonych na 2022 r. w części dotyczącej tylko energii elektrycznej bez dystrybucji, to analizując ceny energii elektrycznej z dostawą na 2023 r. w kontraktach zawartych na giełdzie do końca I dekady kwietnia 2022 r., gdzie zostało zakontraktowane łącznie trochę więcej niż 40 TWh, to jest to wzrost cen hurtowych energii mniej więcej o 50 proc. - mówił Gawin, którego cytuje portal wnp.pl.

Potrzebujemy mądrej transformacji energetycznej

To nie pierwszy wzrost rachunków za prąd. Co gorsze, nie ostatni

Jak podaje Business Insider energia elektryczna na na rachunkach od 1 stycznia podrożała przeciętnie o 37 proc., w efekcie wysokość kwoty do zapłaty wzrosła średnio o 24 proc. Wysokie ceny prądu miała złagodzić tarcza antyinflacyjna, która obniżyła akcyzę na surowce energetyczne. Tarcza jest jednak rozwiązaniem tymczasowym, a ceny energii dalej rosną, możemy więc spodziewać się skokowej podwyżki, gdy program przestanie działać.

Sonda
Czy twój rachunek za prąd wzrósł w tym roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze