Minister Anna Moskwa z psem

i

Autor: MARCIN WZIONTEK ? SUPER EXPRESS Minister Anna Moskwa z psem

Anna Moskwa o energetyce. Polska zabezpieczy się własnymi źródłami

2021-12-16 8:21

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa udzieliła wywiadu dla "Rzeczpospolitej", w której zaznaczała, że bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno być oparte na własnych źródłach. Jak sama stwierdziła, import nie jest żadną gwarancją szczególnie, że w UE zamykane są dyspozycyjne źródła energii. W wywiadzie wróciła również do tematu Turowa, podkreślając przy tym, że działanie przygranicznej elektrowni wciąż jest potrzebne dla polskiej energetyki.

Anna Moskwa dla "Rz": niezbędne jest oparcie bezpieczeństwa energetycznego na własnych źródłach

"Bezpieczeństwo energetyczne państwa nie może opierać się na założeniu, że import energii elektrycznej i rozbudowa połączeń międzysystemowych pozwoli nam na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla naszych obywateli" - powiedziała Anna Moskwa w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Zaznaczyła, że "połączenia międzysystemowe same w sobie nie są źródłem energii elektrycznej". "Nie ma gwarancji, że odpowiednie ilości energii elektrycznej zawsze będą dostępne dla importu. Jest to szczególnie istotne w związku z planami zamykania dyspozycyjnych źródeł w całej UE. Dlatego niezbędne jest oparcie bezpieczeństwa energetycznego na własnych źródłach wytwórczych i my właśnie takie założenie przyjmujemy" - wyjaśniła.

ZOBACZ Wielkie podwyżki cen prądu i gazu. Wiemy kiedy

EKG 2021. Dawid Zieliński - Prezes Columbus Energy. Czy fotowoltaika uratuje Polaków przed horrendalnymi cenami prądu?

Wskazała przy tym, że "normalnym zjawiskiem jest zmienność kierunków handlu – raz jesteśmy importerem, a innym razem eksportujemy i poprawiamy sytuację bilansową innego państwa UE". "Napięta sytuacja bilansowa w UE pokazuje jak bardzo takie elektrownie jak Turów są potrzebne w systemie energetycznym. Chciałabym zaznaczyć, że import awaryjny, który został zastosowany przez PSE w ubiegłym tygodniu, jest środkiem powszechnie wykorzystywanym przez wszystkich operatorów systemów przesyłowych w UE" - zaznaczyła.

Anna Moskwa o Turowie i priorytetach ministerstwa

Pytana, jakie perspektywy widzi dla Turowa i czy jest szansa na porozumienie w tym roku, Moskwa odparła: "Niezależnie od postępowania przed TSUE dokładamy staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami". "Podczas ostatniego spotkania w Pradze przekazaliśmy nową propozycję treści artykułów negocjowanej umowy, co do których nie ma jeszcze rozstrzygnięcia. Zaprosiliśmy też przedstawicieli rządu czeskiego do kontynuowania rozmów w Warszawie. Jestem w absolutnej gotowości, by je wznowić i zakończyć spór" - zapewniła.

Moskwę zapytano także, jakie priorytety ma na najbliższe lata pracy w resorcie. Minister podkreśliła, że priorytety się nie zmieniają wobec tego, co było realizowane, a przyjęte cele były i są nadal bardzo ambitne. "W najbliższych tygodniach priorytetową kwestią dla nas jest wdrożenie dodatku osłonowego, którego odbiorcą będzie blisko 7 mln gospodarstw domowych w Polsce" - poinformowała.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?

Dodała, że ważne jest też bezpieczeństwo energetyczne i przeprowadzenie transformacji w sposób zaplanowany i sprawiedliwy. "Transformacja energetyczna jest wyzwaniem, ale też stwarza możliwości rozwoju na wiele lat i naszym celem jest maksymalizacja tych szans dla obywateli, przemysłu i gospodarki" - powiedziała. "Istotne są inwestycje kluczowe dla transformacji, czyli offshore i atom" - dodała. (PAP)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze