Ogromna podwyżka cen prądu w Warszawie. Mieszkańcy płaczą, gdy widzą rachunki

i

Autor: Pixabay Ogromna podwyżka cen prądu w Warszawie

Tarcza antyinflacyjna. Ile Polacy zaoszczędzą na prądzie?

2021-11-25 11:42

Tarcza antyinflacyjna. By złagodzić skutki inflacji, rząd wprowadza "Tarczę antyinflacyjną". Częścią tego pomocowego pakietu jest propozycja obniżki cen prądu. Takie rozwiązanie ma stanowić ulgę dla większości Polaków. Warto od razu podkreślić, że obniżka cen prądu będzie tymczasowa. Rząd wprowadza nowe rozwiązania na czas najwyższego wzrostu inflacji. Zakłada się, że w styczniu 2022 roku inflacja może osiągnąć poziom 10 proc. A jakie będą obniżki cen prądu?

Tarcza antyinflacyjna. Ile zapłacimy za prąd?

Pandemia sprawia, że mamy ogromne zawirowanie w gospodarce i na rynkach energii. Rosną ceny paliw, energii, żywności. Sytuację pogarsza wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS). To wszystko ma wpływ na końcowego odbiorcę, konsumenta, któremu przychodzi płakać i płacić. By zminimalizować skutki pandemii, szalejącej inflacji, rząd Polski wprowadza "Tarczę antyinflacyjną". Znajdują się w niej zapisy dotyczące obniżek cen energii. Jak to będzie wyglądało? Od 1 stycznia 2022 roku na 3 miesiące będzie obniżona stawka VAT na energię elektryczną z 23 proc. do poziomu 5 proc. - Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. W kieszeniach obywateli zostanie więcej środków - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o zwolnienie z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych, a także obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE. W wyniku tych obniżek w budżecie przeciętnej rodziny zostanie od 60 zł do nawet 300 zł. Warto zaznaczyć, że obniżki cen energii mogą wpłynąć na wyhamowanie galopującego wzrostu cen żywności. Eksperci szacują, że z najgorszą sytuacją inflacyjną przyjdzie nam zmierzyć się w styczniu. Wówczas inflacja może osiągnąć poziom 10 proc. 

Tańczące z promocjami 18.11.2021
Sonda
Czy twój rachunek za prąd wzrósł w tym roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze