Drastyczne podwyżki ceny za gaz pod Poznaniem. Mogę nie jeść, ale leki muszę wykupić

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Drastyczne podwyżki ceny za gaz pod Poznaniem. "Mogę nie jeść, ale leki muszę wykupić"

Tarcza antyinflacyjna - obniżki cen gazu. Zasady

2021-11-25 11:07

Inflacja szaleje i pożera pieniądze Polaków. By ten proces wyhamować i złagodzić skutki inflacji, rząd wprowadza "Tarczę antyinflacyjną". Częścią tejże tarczy jest propozycja obniżki cen gazu. Takie rozwiązanie ma stanowić ulgę dla osób, które wykorzystują gaz ziemny do ogrzewania domów i mieszkań. Warto od razu zaznaczyć, że obniżka cen gazu będzie tymczasowa. Rząd wprowadza nowe rozwiązania na czas najwyższego wzrostu inflacji. Zakłada się, że w styczniu 2022 roku inflacja może osiągnąć poziom 10 proc. A jakie będą obniżki cen gazu?

Tarcza antyinflacyjna obniża ceny gazu

Ceny gazu na świecie szaleją - nawet 600 proc. rok do roku. Wpływ na to mają zawirowania gospodarcze wynikające z pandemii koronawirusa. Pandemia wywróciła rynek do góry nogami. Sytuacji nie poprawiają także przepisy dotyczące polityki klimatycznej i dwukrotny wzrost cen certyfikatów na emisję CO2. To wszystko ma wpływ na końcowego odbiorcę, któremu przychodzi płakać i płacić.  By zminimalizować skutki pandemii, szalejącej inflacji, rząd Polski wprowadza "Tarczę antyinflacyjną". Znajdują się w niej zapisy dotyczące obniżek cen gazu. Jak to będzie wyglądało? Od  1 stycznia 2022 roku na 3 miesiące zostanie wprowadzona obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 proc. na poziom 8 proc.  Jak podkreślił premier Polski Mateusz Morawiecki, to ukłon w stronę osób, które używają gazu jako paliwa do ogrzewania mieszkań i domów, gdyż to ich rachunki wzrosłyby najbardziej. Rząd szacuje, że w ciągu kwartału na ogrzewaniu domu czy mieszkania będzie można zaoszczędzić ok. 140 zł. W kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Jak na specjalnej konferencji prasowej podkreślił Morawiecki, łącznie wszystkie działania rządu dotyczące zmniejszenia odczuwania inflacji pochłoną 10 mld zł. Warto zaznaczyć, że ceny dla odbiorców indywidualnych będą obniżane z automatu, nie na żaden wniosek.

Tańczące z promocjami 18.11.2021
Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze