Minął termin składania deklaracji
Urzędnicy samorządowi od kilkunastu dni siedzą nad pudłami z deklaracjami mieszkańców o tym, co wrzucają do pieca w swoich domach, i mozolnie ewidencjonują informacje w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek ich złożenia mieli właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Wynika on z ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 554)" - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
Za niewywiązanie się z tego obowiązku, kary na obywateli będą nakładane nie przez rząd a przez prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Kary nie są niskie - jest to kwota rzędu nawet 5 000 złotych.
Obowiązki ciążą na samorządach
"Burmistrz zgodnie z ustawą musi wystawić mandat, jeśli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności za przekroczenie przepisów o dyscyplinie finansowej" - informuje cytowany przez "Rzeczpospolitą" Roman Ptak, burmistrz Niepołomic. W tej gminie prawdopodobnie około 2 000 podmiotów kwalifikuje się do wspomnianej kary.
Samorządowcy wskazują, że rząd zrzucił na nich całą odpowiedzialność za tą akcję - informuje "Rzeczpospolita". Konrad Lembas, nadzorujący akcję w Niepołomicach zaznaczył, że "na poinformowanie mieszkańców i promocję nie dostaliśmy ani złotówki". "Samorząd wydał 20 tys. zł, bo tyle kosztowało wydrukowanie i wysłanie 11 tys. listów z ankietą i pouczeniem o ustawowych obowiązkach i karach za ich niedopełnienie. W Gdańsku deklaracje nadal spływają. Wprowadzono już prawie 26 tys. (54 proc.). Napłynęły głównie pod koniec czerwca" - informuje "Rzeczpospolita".
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uspokaja spóźnialskich
Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pojawił się komunikat skierowany do osób, które spóźniły się ze złożeniem deklaracji w terminie.
"Jeśli jednak wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym, w dalszym ciągu deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas. Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej złóż szybko deklarację do CEEB" - czytamy w komunikacie.
Deklaracja po terminie. Jak ją złożyć?
Deklaracje można składać za pośrednictwem internetowego formularza dostępnego na stronie ceeb.gov.pl oraz w formie papierowej wysyłając pocztą lub składając osobiście w odpowiednim urzędzie. Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają 6 miesięcy od dnia ich złożenia. Tym kanałem deklaracje będą wpływać do końca 2022 roku, dlatego niektóre deklaracje złożone papierowo mogą nie być jeszcze widoczne w systemie CEEB. Nie powoduje to jednak żadnego dodatkowego obowiązku dla właścicieli czy zarządców budynków.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - po co składać deklarację?
Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".
Do 30 czerwca wpłynęło 6 477 322 deklaracji o źródłach ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.