piec

i

Autor: pixabay/Pexels/CCO Za brak deklaracji może nam grozić grzywna

Zadeklarowałeś już źródło ciepła? Jeśli nie, będzie finansowa kara. Zostało już mało czasu

2022-06-04 7:55

Kończy się czas dla właścicieli i zarządców budynków na złożenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracji dotyczącej posiadanych źródeł ciepła. Niezbędne jest podanie wszystkich zainstalowanych źródeł ciepła i zaznaczenie, czy źródło jest eksploatowane, czy też nie. Nie zrobisz tego? Czeka cię finansowa kara - przypomina portal wyborcza.biz. Według szacunków GUNB w ewidencji powinno się znaleźć nawet około 5 mln budynków. Tymczasem dotąd obowiązek złożenia deklaracji dopełnił tylko co czwarty właściciel nieruchomości.

Kto musi złożyć deklarację?

Portal informuje, że w przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Natomiast dla źródeł ciepła zainstalowanych po 1 lipca 2021 roku czas na zgłoszenie wynosi 14 dni od dnia ich uruchomienia. W przypadku domów - obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywa na właścicielu budynku. Jeśli chodzi o budynek wielorodzinny, tutaj deklarację wypełnia podmiot zarządzający budynkiem, a więc najczęściej wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia mieszkaniowa.

WAŻNE! Zgłosić trzeba także źródła ciepła w budynkach niemieszkalnych. Chodzi tu np. o garaże, biuro, szklarnie, lokale handlowo-usługowe. W tym przypadku deklarację wypełnia właściciel lub zarządca. Dla budynków i lokali mieszkalnych wypełnia się deklarację A, natomiast dla budynków i lokali niemieszkalnych - deklarację B. W przypadku budynków/lokali, w których jest dwóch właścicieli, dochodzi do tzw. odpowiedzialności solidarnej. Wystarczy, że deklarację złoży jeden z nich - czytamy w wyborcza biz.

Zgłoszenia dokonać będą musieli także np. właściciele altanek na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jeśli właściciel posiada w swojej altanie piec grzewczy, w tym również tzw. kozę, będzie musiał o tym poinformować, niezależnie od formy prawnej użytkowania budynku. Jeżeli budynek nie ma nadanego numeru, to istnieje możliwość dodania go do bazy CEEB. W tym celu należy wypełnić metrykę budynku, znaleźć swój budynek lub wpisać go ręcznie, a pole z nr budynku pozostawić puste- informuje wyborcza.biz.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Deklarację można złożyć tradycyjnie, w formie papierowej, bądź wysłać ją przez internet. Aby złożyć deklarację online, trzeba posiadać profil zaufany albo dysponować podpisem elektronicznym. Deklarację należy złożyć na stronie: https://ceeb.gov.pl. W formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy.

Sonda
Czy gdybyś miał dostęp do sieci gazowej, zdecydowałbyś się na ogrzewanie domu kotłem gazowym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze