bitcoin

i

Autor: Canva

Bitcoin

Fenomen bitcoina trwa. Kryptowaluta zmierza po nowe rekordy

2024-05-21 16:20

22 maja to święto nazwane Bitcoin Pizza Day. W okresie swoich czternastych urodzin, kryptowaluta znów ma szansę na kolejne rekordy. Można powiedzieć pół żartem, pół serio, że kilkanaście lat temu zapłacono za dwie pizze niemal 3 miliardy złotych. Tyle według obecnych kursów jest warte 10 000 BTC, które były zapłatą za posiłek w dniu debiutu waluty.

Bitcoin – inwestycja dla hazardzistów

Kurs bitcoina to rynkowy fenomen. Inwestor, który zakupiłby bitcoiny mniej więcej dziesięć lat temu, mógłby pomnożyć majątek mniej więcej razy dwieście. Jednak wykres kryptowaluty z ostatnich kilku lat przypomina nieco Himalaje. Przykładowo, jesienią 2021 zaczął się gwałtowny spadek kursu Bitcoina, który w ciągu roku spowodował drastyczną przecenę. Pechowi inwestorzy mogli wtedy stracić dwie trzecie kwoty sprzed 12 miesięcy. Kryptowaluta później odrobiła straty z nawiązką. W maju 2024 Bitcoin znów miał swoje pięć minut - zyskał 10%  w kilka dni. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestycja w kryptowaluty do przewidywalnych nie należy.

Bitcoin Pizza Day – czym jest święto Bitcoina 22 maja?

Bitcoin Pizza Day obchodzony jest 22 maja każdego roku i upamiętnia historyczne wydarzenie - transakcję zawartą tego dnia przez Laszlo Hanyecza, która polegała na wymianie 10 000 BTC na dwie pizze. Wydarzenie to uchodzi dziś za dzień urodzin Bitcoina.

W niektórych państwach, m.in. Brazylii, Indiach i Hiszpanii, odbędą się spotkania offline. Przyjmą one rozmaite formy współgrające z lokalną kulturą - np. spotkania w pizzeriach albo przy food truckach serwujących pizzę.

Kryptowaluty są wykorzystywane przez oszustów

Dwa tygodnie przed czternastymi urodzinami Bitcoina, obywatel powiatu suwalskiego uwierzył w oferowaną przez przestępców inwestycję w kryptowaluty. Na prośbę rzekomego doradcy finansowego, zainstalował na swoim komputerze aplikację do zdalnej obsługi. W ten sposób dał oszustom dostęp do swojej bankowości elektronicznej. Zgodnie z poleceniami wykonywał też kolejne przelewy. Mężczyzna opowiedział o swojej inwestycji córce i wtedy dowiedział się, że został oszukany. Stracił 170 tys. zł.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze