Filip Aryanowicz o perspektywach rynku pracy

i

Autor: Materiały Prasowe Filip Aryamowicz

Filip Aryanowicz o perspektywach rynku pracy

2019-01-23 0:00

Rekordowo niski poziom bezrobocia w kraju i poszerzające się braki kadrowe w wielu sektorach rynku sprawiają, że wiele polskich firm staje przed nie lada wyzwaniem. Brak wykwalifikowanych pracowników hamuje rozwój polskich biznesów – nie jesteśmy w stanie produkować i sprzedawać więcej, ponieważ brakuje nam rąk do pracy.

Lukę stara się zapełnić firma Bisar, która zajmuje się rekrutacją wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Komentarza odnośnie perspektyw na rynku pracy w 2019 r. udzielił nam wiceprezes Bisar, Filip Aryanowicz.

Redakcja: Jaka branża się najszybciej rozrasta i potrzebuje aktualnie najwięcej pracowników?

Filip Aryanowicz: Stale rosnące braki kadrowe w wielu sektorach polskiej gospodarki sprawiają, że zatrudnianie cudzoziemców przestaje być wyłącznie sposobem na oszczędność. Zapełnienie braków kadrowych pracownikami z zagranicy to już konieczność dla zapewnienia ciągłości produkcji, sprzedaży i stałego rozwoju polskich biznesów. Z zagranicy pozyskujemy zarówno pracowników, którzy nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji (np. do produkcji przemysłowej), jak i fachowców z wiedzą branżową, uprawnieniami i szkoleniami. Aktualnie największe zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy dotyczy branży przetwórstwa oraz branży logistycznej. Ogromne zapotrzebowanie dotyczy również produkcji przemysłowej i budownictwa, a także e-commerce.

R: Jakie będą 3 najważniejsze zmiany na rynku pracy w roku 2019 względem 2018 roku?

Filip Aryanowicz: Część zmian planowanych na rok 2019 znajduje się aktualnie w tzw. zamrażarce legislacyjnej. Zmiany te mogą być rewolucyjne i dotyczą zarówno nowych rozwiązań, jak i modyfikacji tych obowiązujących dotychczas. Z założenia ma być łatwiej – dla polskiego pracodawcy, dla pośredników i dla cudzoziemców.

1) Jedną z najważniejszych zmian ma być wydłużenie dopuszczalnego okresu pracy w procedurze oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy (bez zezwolenia na pracę). Obecnie dopuszczalny okres pracy na oświadczeniach wynosił 6 miesięcy w ciągu 12 kolejnych. Wraz ze zmianą, obcokrajowiec będzie mógł pracować na oświadczeniach przez 12 miesięcy w ciągu 18 kolejnych.

2) Agencje pracy tymczasowej nie będą musiały uzyskiwać nowego zezwolenia na pracę, jeśli pracownik z zagranicy zmieni pracodawcę, a warunki jego pracy nie ulegną zmianie.

3) Ostatnia ważna zmiana, to możliwość legalnej pracy obcokrajowca w czasie oczekiwania na nowe zezwolenie na pracę, o ile zmienia on stanowisko u tego samego pracodawcy. Warunkiem jest jednak przynajmniej 12 miesięcy pracy obcokrajowca u polskiego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę oraz zmiana umowy również na umowę o pracę, na pełny etat.

Filip Aryanowicz o perspektywach rynku pracy

i

Autor: Materiały Prasowe Filip Aryamowicz Link: https://bisar.pl/o-nas/

R: Czy bezrobocie w Polsce będzie nadal spadać, czy może osiągnęło już poziom minimalny (jak na Polskę)?

Filip Aryanowicz: Prognozy dotyczące bezrobocia w Polsce są różne. Zakłada się zarówno niewielkie spadki, jak i jego niewielki wzrost w późniejszym czasie. Myślę, że bezrobocie w kraju ma szansę jeszcze spadać w roku 2019, choć nie powinny być to już tak spektakularne spadki, jak dotychczas. Nawet jeśli tempo spadku zmaleje lub poziom bezrobocia lekko wzrośnie w stosunku do stanu aktualnego, to rekordowy poziom bezrobocia stanowić będzie nadal duży problem dla polskich pracodawców. Bez rąk do pracy ciężko utrzymać firmę w dobrej kondycji – bez względu na różniące się niewiele %, oscylujące przy progu minimalnym. Pamiętajmy, że wzrastają średnie płace i wzrastają również wymagania polskich pracowników, a tym nie wszyscy pracodawcy są w stanie sprostać. Pracownicy z zagranicy nadal będą zatem bardzo pożądani na polskim rynku pracy.

R: Jakie inne kierunki poza Ukrainą będą eksplorowane w 2019 roku, jeżeli chodzi o pozyskiwanie pracowników?

Filip Aryanowicz: Posiadamy swoje biura we Lwowie, Odessie, Kijowie, a także w Kiszyniowie i czterech innych miastach w Mołdawii. Cały czas ściśle współpracujemy ponadto z wieloma partnerami w Azji. Oprócz pracowników z Ukrainy, naszym głównym obszarem działania jest również rekrutacja pracowników z Mołdawii. Dla swoich klientów rekrutujemy między innymi fachowców z Białorusi, Bangladeszu, Nepalu oraz Wietnamu. Bardzo perspektywicznym kierunkiem są też dla Bisaru Filipiny.

R: Jak wygląda proces rekrutacyjny w Bisar?

Filip Aryanowicz: Nasze polskie oddziały (m.in. m.in. w Gdańsku, Warszawie, Gorzowie, Strykowie, Poznaniu, Lublinie, Koszalinie oraz Rzeszowie) zajmują się rekrutacją dla polskich firm. Klient, który się do nas zgłasza podaje wymagane kwalifikacje i kryteria wyboru pracowników – my zajmujemy się resztą. W naszym programie rekrutacyjnym znajdują się profile kandydatów pozyskanych przez nasze placówki zagraniczne oraz naszych partnerów. Z tej szerokiej bazy nasi specjaliści HR wybierają tych pracowników, którzy najlepiej pasują do potrzeb naszych klientów. Weryfikujemy kandydatów w rozmowach Skype, umożliwiamy również weryfikację kandydatów klientom. Na tym nie kończy się jednak nasza praca – dbamy o wszystkie formalności związane z pobytem i pracą cudzoziemców. Zapewniamy im wizy, potrzebne dokumenty legalizacyjne, transport, zakwaterowanie, a także obsługę prawną oraz kadrowo-płacową. To bardzo wygodna forma współpracy dla polskiego pracodawcy, który nie musi martwić się o wszelkie formalności i może skupić się na kondycji własnej firmy.

Źródło: http://hrranking.pl/

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze