Co robić w razie problemów ze spłatą kredytu

i

Autor: Shutterstock

Finansowanie rozwoju firmy – czy pomoc banku wygrywa z dotacją?

2017-06-24 19:00

Stały dostęp do środków finansowych pozwala na zaspokajanie podstawowych potrzeb i ułatwia korzystanie z nowych możliwości rozwoju biznesu. Kredyt dedykowany przedsiębiorcom pozwala na szybką realizację planów i jest alternatywą dla dotacji. Banki rozbudowują ofertę finansowania dla firm – również dla tych, które dopiero startują. Czy warto sięgnąć po kredyt, by nadać tempa działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy wyznaczają cele, których realizacja warunkuje sukces biznesowy. Wyposażenie i nowoczesny sprzęt, przywrócenie płynności finansowej, bieżące potrzeby, inwestycja w dalszy rozwój i wzbogacenie firmowej oferty o nowe usługi – to najczęściej wskazywane powody sięgania po dodatkowe środki. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że tylko 8 proc. mikro i małych przedsiębiorstw oraz 17 proc. średnich korzystało z finansowego wsparcia Unii Europejskiej. Z kolei aż 90 proc. klientów Futuro Finance to właściciele firm.

Sprawdź także: Na co Polacy zaciągają kredyty

Pomoc banku wydaje się tym bardziej wygodnym rozwiązaniem, gdy w grę wchodzi czas. Środki z kredytu mogą wpłynąć na konto nawet po trzech dniach od daty złożenia wniosku – po złożeniu kompletu dokumentów. Przedsiębiorca może przeznaczyć je na dowolny cel – związany z działalnością. W przypadku dotacji obowiązkiem jest dokładne dokumentowanie planów i wydatków.

Kredyt na start biznesu?
Banki stale poszerzają ofertę dedykowaną firmom wchodzącym na rynek. Dodatkowe środki można otrzymać już na początku działalności, jednak na zaostrzonych warunkach: kredytodawca może podnieść koszt kredytu lub poprosić o zabezpieczenie nieruchomością. Finansowanie nowej firmy wiąże się także z wyższym oprocentowaniem i niższą maksymalną kwotą kredytu. Należy pamiętać o tym, że bank może odmówić udzielenia kredytu, dlatego tak ważne jest sprawdzenie wielu ofert.

Czytaj też: Chcą sprzedać polski bank, bo sami mają kłopoty finansowe?

Banki oferują przedsiębiorcom:
Kredyt obrotowy – najpopularniejszy produkt bankowy dla firm. Dzięki temu, że najczęściej jest udostępniany na rachunku bieżącym pozwala na utrzymanie płynności finansowej. Wyróżnia go wygodny czas spłaty zależny od okresu rozliczeniowego: zwykle 90, 180 lub 360 dni. Niektóre banki oferują go w uproszczonej procedurze: bez zaświadczeń z ZUS i US.
Kredyt inwestycyjny – sposób na rozwój firmy z długim stażem. Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy planują rozwój biznesu. Jest skierowany na konkretny cel np. budowa obiektów, kupno maszyn i modernizację przedsiębiorstwa. Dostępny jest w wysokich kwotach: niektóre banki w jego ramach oferują 80 lub 90 proc. wartości inwestycji. Jego dostępność również zależy od przeznaczenia: im bardziej skomplikowana inwestycja, tym trudniej o jej finansowanie.

Czy kredyt firmowy jest dobrym krokiem?
Przedsiębiorcy z pewną historią kredytową mogą liczyć nawet na 500 tys. zł przy minimum formalności. Zaświadczenia z ZUS i urzędu skarbowego nie zawsze są wymagane, ale to wyjątkowe sytuacje: zwykle to te dokumenty są podstawą dla uwiarygodnienia firmy. Alternatywnie przedsiębiorca może przedstawić potwierdzenia przelewów z tytułu składek na ZUS lub zaliczek na podatek dochodowy. Zmiany związane z wydłużeniem okresu kredytowania lub zawieszeniem spłaty rat są dokonywane na podstawie historii klienta w danym banku. Warto pamiętać, że bezpieczny kredyt to taki, którego spłata nie wygeneruje długów firmy.

Zobacz również: Kredyt hipoteczny na nowych zasadach. Co zmieni się dla klienta?

Duże firmy potrzebują stałego dostępu do dodatkowego finansowania, by budować pozycję w branży. Dla nich liczy się czas: im szybciej, tym bliżej do celu. Jednak przed podjęciem decyzji należy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czy kredyt może szybko zwielokrotnić zysk z działalności? Przy wyborze pewnej oferty warto kierować się wskazówkami specjalisty. Nie zawsze podstawowym kryterium oceny jest wysokość oprocentowania lub dodatkowe koszty. Wzmocnienie zdolności kredytowej i próba uwiarygodnienia mogą okazać się niezbędne, by doprowadzić inwestycję do finału.

Autorką tekstu jest Marta Sewerynek-Otwinowska, dyrektor Działu Analiz Futuro Finance

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze