pensja, wypłata, portfel, pieniądze, gotówka

i

Autor: NORMA/REPORTER

Finansowy plan rządu na najbliższe lata: więcej wydatków, mniej strat

2016-04-26 19:54

Kwota wolna od podatku rosnąca o 1000 zł rocznie, wzrost PKB, malejące bezrobocie oraz deficyt – takie m.in. zapisy znalazły się Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2016-2019” przyjętym we wtorek (26 kwietnia br.) przez Radę Ministrów.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa, składa się z dwóch części: 1) Program    konwergencji; 2) Cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji. Polska, jako członek Unii Europejskiej musi co roku przesyłać aktualizację Programu konwergencji do Brukseli.

Czytaj również: Szałamacha: Nie będzie obniżki VAT w 2017 roku

Wieloletni Plan Finansowy Państwa jest ważnym dokumentem jeszcze z innego powodu – przyjęte w nim wskaźniki są później podstawą do tworzenia budżetu.

Kwota wolna od podatku – nie 8 tys., a 1 tys. zł rocznie
W dokumencie przyjętym przez Radę Ministrów znalazł się zapis dotyczący podniesienie kwoty wolnej od podatku. W czasie kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda obiecywał jej podniesienie do 8 tys. zł (w tej chwili wynosi niecałe 3 100 zł). Resort finansowów optuje jednak za innym scenariuszem – podniesienie kwoty wolnej o 1000 zł (do niecałych 4100 zł w 2017 r.) i stopniowe jej zwiększanie do poziomu 8 tys. zł (poziom 8 tys. zł zostanie wtedy osiągnięty w 2021 r.).

Bezrobocie w dół
Rząd szacuje, że w 2016 r. stopa bezrobocia spadnie do 6,6 proc., a w 2017 r. ukształtuje się na poziomie 6,2 proc., aby do 2019 r. zmniejszyć się do 5,5 proc.

PKB – wrost do poziomu 4,1 proc.
Wzrost gospodarczy w 2016 r. wyniesie 3,8 proc., czyli będzie o 0,2 pkt. proc. większy niż w 2015 r. Prognozuje się, że w kolejnych latach realne tempo wzrostu PKB nadal będzie przyspieszać i wyniesie: 3,9 proc. w 2017 r., 4,0 proc. w 2018 r. i 4,1 proc. w 2019 r.

Zobacz: Rząd uderza w polskie sklepy. Podatek handlowy łagodniejszy dla dużych koncernów

Deficyt – z roku na rok coraz mniejszy
Prognozuje się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 r. wyniesie 2,6 proc. PKB, a następnie: 2,9 proc. PKB w 2017 r., 2,0 proc. PKB w 2018 r. i 1,3 proc. PKB w 2019 r.

Brak podwyżki VAT dla małych przedsiębiorców, obniżenie wieku emerytalnego?
W dokumencie zapisano również, że rząd ma przyjąć wniosek do Brukseli o przyznanie Polsce prawa do odstępstwa od unijnych zasad podatku VAT, które miałoby obowiązywać w przyszłym roku. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, dotyczy on podniesienia od 2017 r. limitu zwolnienia tzw. podmiotowego z VAT ze 150 tys. do 200 tys. zł. Pozwoliłoby to większej grupie małych przedsiębiorców skorzystać z tego zwolnienia. Rząd przymierza się także do obniżenia wieku emerytalnego do 60 i 65 roku życia. Niższy VAT to ubytek dla budżetu rzędu 7 miliardów, a obniżenie wieku emerytalnego -  8,5 miliarda złotych w 2017.

Czytaj również: Rolnicy bez podatku od sprzedaży własnych wyrobów

Skąd na to pieniądze?
Jednym z najważniejszych celów, jaki stawia sobie rząd w Wieloletnim Planie Finansowym jest uszczelnienie systemu podatkowego.  - Prognoza sytuacji makroekonomicznej oraz stanu finansów publicznych opiera się na scenariuszu, który uwzględnia efekty już wdrożonych rozwiązań, np. programu Rodzina 500 plus oraz planowanych działań, których kształt jest już znany i można było dokonać oceny ich skutków – czytamy w komunikacie z posiedzenia Rady Ministrów.

Zobacz także: Dochód, od którego nie trzeba płacić podatku. Sprawdź, jaki plan ma rząd

Działania uszczelniające system podatkowy w latach 2017-2019 według zapowiedzi rządu obejmą w szczególności reformę administracji podatkowej i celnej, uszczelnienie przepisów podatkowych oraz wyposażenie wskazanych instytucji w nowoczesne narzędzia informatyczne do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatków.

Źródło: CIR/Polskie Radio/Bankier.pl/PAP, oprac. MK

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze